Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista w Wydziale Koordynacji Ochrony przed Powodzią i Suszą PGW Wody Polskie
Od gruntownej diagnostyki po bezpieczną remediację SUEZ

Co najmniej 1,4 miliarda euro potrzebne na zarządzanie katastrofami w UE

a+a-    Powrót       09 marca 2020       Ryzyko   

Mechanizm Ochrony Ludności UE potrzebuje finansowania w wysokości co najmniej 1,4 miliarda euro w latach 2021-2027, mówią posłowie. Mechanizm wspiera państwa członkowskie w reagowaniu na sytuacje kryzysowe i klęski żywiołowe. Był aktywowany w przypadku trzęsień ziemi, pożarów, powodzi, a ostatnio w celu ewakuacji z Chin obywateli UE znajdujących się na obszarach dotkniętych epidemią koronawirusa.

5 marca 2020 r., posłowie z parlamentarnej Komisji Ochrony Środowiska (ENVI) stwierdzili, że finansowanie unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności na lata 2021-2027, czyli z następnego wieloletniego budżetu UE, powinno wynosić co najmniej 1,4 miliarda euro, jak pierwotnie zaproponowała Komisja Europejska.

Posłowie wezwali też do większej jasności w sprawie sposobu dzielenia funduszy pomiędzy zapobieganie, przygotowanie i reagowanie. Według komisji, większa część powinna być przeznaczona na przygotowanie.

Mechanizm aktywowany ponad 330 razy

Mechanizm Ochrony Ludności UE to oparty na współpracy system wzajemnej pomocy. Od momentu utworzenia w 2001 r. był aktywowany ponad 330 razy w celu reagowania na klęski żywiołowe i katastrofy spowodowane przez człowieka w UE i poza nią, takie jak pożary lasów, powodzie, zanieczyszczenia morskie, trzęsienia ziemi, huragany, wypadki przemysłowe i sytuacje kryzysowe, w tym dotyczące zdrowia publicznego.

Mechanizm uruchomiono również w trakcie obecnej epidemi koronawirusa, w celu skoordynowania i dofinansowania dostarczenia środków medycznych do Chin oraz materiałów ochronnych do Włoch.

Mechanizm pomógł również w ewakuacji obywateli UE z okolic miasta Wuhan (Chiny) oraz ze statku wycieczkowego Diamond Pricess, zacumowanego w Jokohamie (Japonia).

Wzmocnienie zdolności reagowania kryzysowego

Jeśli państwo członkowskie nie radzi sobie z katastrofą, może poprosić o pomoc za pośrednictwem mechanizmu. Komisja koordynuje reakcję i pokrywa co najmniej 75 proc. kosztów transportu i kosztów operacyjnych.

W 2019 r. UE opracowała nową europejską rezerwę dodatkowych zasobów na wypadek sytuacji kryzysowych - RescEU - w celu bezpośredniego wsparcia na wypadek sytuacji, gdy zasoby uruchomione przez państwa członkowskie nie są wystarczające.

Posłowie chcą przeznaczyć większą kwotę na finansowanie przygotowania na lata 2021-2027, w tym środki na zakup potrzebnego nowego sprzętu i materiałów dla RescEU, takich jak samoloty przeciwpożarowe, specjalne pompy wodne, szpitale polowe i specjalistyczny sprzęt medyczny.

Więcej o RescEU, czytaj tutaj: Pierwsza flota do gaszenia pożarów lasów z powietrza na nadchodzący sezon w ramach rescEU

Kolejne kroki

Po debacie i głosowaniu na posiedzeniu plenarnym w sprawie finansowania Mechanizmu Ochrony Ludności na lata 2021–2027, Parlament rozpocznie negocjacje z Radą UE, czyli ministrami państw członkowskich.

Źródło: Parlamet Europejski

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Minister Klimatu powołał Zespół ds. zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego (01 kwietnia 2020)Antykryzysowe rozwiązania dla wytwórców OZE (31 marca 2020)Minister Klimatu: Światowy sektor OZE wysoce zależny od importu z Chin, które pierwsze doświadczyły epidemii (30 marca 2020)Ponad 2 mld zł kredytu z EBI na budowę fabryki baterii do aut elektrycznych w Polsce (27 marca 2020)Ochrona środowiska w czasach zarazy: Co z zero waste? (24 marca 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony