Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Dyrektor Zakładu (branża motoryzacyjna) Hays
EVBox BusinessLine - stacja ładowania samochodów elektrycznych dla odbiorców biznesowych firmy Engie

Co trzeci nowy samochód w Norwegii jest elektryczny

a+a-    Powrót       03 stycznia 2019       Transport   

Prawie jedną trzecią (31,2 proc.) nowych samochodów sprzedanych w Norwegii w 2018 roku stanowiły pojazdy z napędem elektrycznym - poinformowała w środę niezależna Norweska Federacja Drogowa. Norwegia jest pod tym względem niekwestionowanym liderem na świecie.

W 2017 roku samochody elektryczne stanowiły 20,8 proc. wszystkich sprzedanych w Norwegii pojazdów, a w 2013 roku - zaledwie 5,5 proc.

Od 2025 roku koniec sprzedaży samochodów spalinowych

Do roku 2025 w Norwegii planuje się zakończenie sprzedaży samochodów z silnikami spalinowymi. Aby zachęcić do kupna przyjaznych dla środowiska samochodów z napędem elektrycznym, oferuje się w tym kraju znaczne ulgi podatkowe, a także takie przywileje jak bezpłatne parkowanie czy bezpłatne ładowanie akumulatorów.

Szef Norweskiej Federacji Drogowej Oeyvind Solberg Thorsen zwrócił uwagę, że choć udział samochodów elektrycznych szybko rośnie, to jednak ponad dwie trzecie z 148 tys. pojazdów sprzedanych w 2018 r. stanowiły te z silnikami spalinowymi bądź hybrydowe. Do osiągnięcia wyznaczonego na 2005 rok celu - zakończenia sprzedaży nowych samochodów z silnikami spalinowymi - droga jest więc jeszcze daleka.

Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE), która jako samochody z napędem elektrycznym kwalifikuje także hybrydy z możliwością zewnętrznego ładowania, takie pojazdy stanowiły w Norwegii 39 proc. nowych samochodów sprzedanych w 2017 r. Na drugim miejscu była Islandia (12 proc.), a na trzecim Szwecja (6 proc.). W Chinach było to zaledwie 2,2 proc., a w Stanach Zjednoczonych 1,2 proc. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Pomorskie: Elektryfikacja Pomorskiej Kolei Metropolitalnej (14 stycznia 2019)W Rybniku rusza system carsharingu aut elektrycznych (11 stycznia 2019)Ciągnik elektryczny, który nie potrzebuje akumulatorów (09 stycznia 2019)Kraków: Wprowadzono strefę czystego transportu (07 stycznia 2019)Zielone światło KE dla zwolnienia z akcyzy dla pojazdów elektrycznych w Polsce (21 grudnia 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony