Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Badania stanu środowiska i remediacja terenów zanieczyszczonych Arcadis
Analizy ryzyka dla ustanowienia stref ochronnych ujęć wód Arcadis

Copernicus: wrzesień 2020 r. najcieplejszym wrześniem w historii

a+a-    Powrót       09 października 2020       Powietrze i klimat   

Tegoroczny wrzesień jest o 0,05 st. C cieplejszy niż wrzesień roku 2019, co czyni go jak dotąd najcieplejszym wrześniem w historii - wynika z analiz Copernicus Climate Change Service.

Globalne temperatury we wrześniu 2020 r. były wyższe niż w jakimkolwiek poprzednim roku w tym samym miesiącu - informuje w prasowym komunikacie Serwis Copernicus Climate Change Service (C3S). Dane z analizy C3S wskazują, że temperatura była o 0,63 st. C wyższa od średnich temperatur września w standardowym trzydziestoletnim klimatologicznym okresie odniesienia (1981-2010). To sprawia, że wrzesień 2020 roku jest o 0,05 st. C cieplejszy niż wrzesień roku 2019 i 0,08 st. C cieplejszy niż wrzesień roku 2016, które wcześniej uznawano za najcieplejsze w historii.

Czytaj też: Padł kolejny rekord temperatury

Również w całej Europie średnie temperatury we wrześniu osiągnęły rekordowo wysoki poziom; było o około 0,2 st. C cieplej niż w poprzednim najcieplejszym w Europie wrześniu 2018 r. Na większości kontynentu we wrześniu temperatury były wyższe od średnich, zwłaszcza w południowo-wschodniej Europie.

Rok 2020 może być najcieplejszy w historii pomiarów

Naukowcy z C3S informują również, że zarówno 2016 - najcieplejszy rok kalendarzowy odnotowany do tej pory - jak i rok 2020 wykazują obecnie niewielkie odchylenia pod względem danych od początku roku, co oznacza, że średnie globalne anomalie temperatury między 1 stycznia a 30 września tych dwóch lat są dość podobne. Rok 2020 jest cieplejszy niż 2019 w tym samym okresie; wzorce klimatyczne, takie jak La Nina, wpłyną na to, czy rok 2020 stanie się najcieplejszym w historii - czytamy w informacji prasowej.

Z danych Copernicus Climate Change Service, który monitoruje również co miesiąc lód morski, wynika, że temperatury w Arktyce nadal są znacznie powyżej średniej, a lód morski Arktyki znajduje się na drugim najniższym poziomie od czasu rozpoczęcia rejestracji danych satelitarnych. - Średni zasięg lodu morskiego w Arktyce we wrześniu był drugim najniższym zanotowanym poziomem po wrześniu 2012 r. - czytamy w komunikacie.

Czytaj też: Raport IPCC o oceanach i lodowcach. Lektura mrożąca krew w żyłach

Jak wyjaśniają specjaliści, w Arktyce zasięg lodu morskiego znacznie się zmniejszył od 1979 r., kiedy rozpoczęto obserwacje satelitarne. Tendencję można zaobserwować dla wszystkich miesięcy w roku, ale szczególnie właśnie we wrześniu, kiedy to pokrywa lodowa osiąga swoje roczne minimum. Ze względu na czynniki klimatyczne typowy roczny cykl lodu morskiego zmniejsza się bowiem od wczesnej wiosny do późnego lata, kiedy osiąga minimalny rozmiar w ciągu roku, zwykle we wrześniu. Następnie lód morski zaczyna ponownie gromadzić się, aby osiągnąć maksimum, które zwykle występuje w marcu.

Copernicus Climate Change Service to serwis analizujący dane nt. zmian klimatu, który działa w ramach jednego z flagowych programów obserwacji Ziemi w Unii Europejskiej - Copernicus. C3S jest wdrażany przez Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych (ECMWF) w imieniu Komisji Europejskiej. Wartości podawanych danych pochodzą ze zbioru danych ECMWF Copernicus Climate Change Service ERA5, obecnie datowanego na 1979 r. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Każda gmina będzie mogła stworzyć strefę czystego transportu (27 października 2020)PE: Dzięki polityce handlowej UE może zapobiegać deforestacji poza Europą (26 października 2020)W RCL nowela ustawy o odpadach. Jaki ROP proponuje prawodawca? (23 października 2020)Unijne samorządy: bezpośredni dostęp do funduszy UE na realizację Zielonego Ładu - kluczowy (23 października 2020)Kraje UE przyjęły stanowisko ws. reformy Wspólnej Polityki Rolnej (22 października 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony
Sprawdzone zielone technologie made in Poland