Robots
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
19.01.2021 19 stycznia 2021

Skutki uboczne pandemii, czyli 40 mln maseczek ochronnych wyrzucanych każdego dnia we Włoszech

   Powrót       03 lipca 2020       Odpady   

Około 300 tysięcy ton ważyć będą wyrzucone w tym roku we Włoszech zużyte maseczki ochronne i rękawiczki - te prognozy przedstawił Instytut Ochrony Środowiska w związku z inauguracją specjalnej kampanii zachęcającej do właściwego wyrzucania tych odpadów.

Kampanię społeczną przygotowało Ministerstwo Ochrony Środowiska ze Strażą Przybrzeżną. Udział tej formacji w inicjatywie wynika z obaw, że wiele maseczek i jednorazowych gumowych rękawiczek trafi do morza jako niebezpieczne odpady. Właśnie na wybrzeżu nakręcono krótki film, w którym znany włoski aktor Enrico Brignano gani osoby wyrzucające środki ochrony na ulice i zachęca do tego, by wrzucać je do kontenerów na odpady nienadające się do przetworzenia.

Czytaj też: Ochrona środowiska w czasach zarazy: Co z zero waste?

Wcześniej w związku z zaśmiecaniem ulic w Rzymie stołeczne władze wprowadziły karę do 500 euro za wyrzucenie maseczki lub rękawiczek na chodnik, jezdnię czy na trawnik.

Szacuje się, że codziennie we Włoszech wyrzucanych jest 37,5 miliona maseczek i 80 milionów rękawiczek. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Badanie: pandemia jest zagrożeniem dla finansów gmin i regionów w całej Europie (24 listopada 2020)Pandemia a zrównoważony rozwój w Europie. Nowy raport EASAC  (24 listopada 2020)Czerwony Krzyż: zmiana klimatu większym zagrożeniem niż Covid-19 (18 listopada 2020)Międzynarodowy raport: zagrożenie pandemiami można zmniejszyć dzięki ochronie bioróżnorodności (30 października 2020)Odbiór odpadów w czasie pandemii – ważne wskazówki dla mieszkańców (24 października 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony