Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Eksploatacja i finansowanie modernizacji oczyszczalni ścieków Saur Polska
AT - nowatorska technologia oczyszczania ścieków, także w aglomeracjach Ekodren

Od początku awarii układu przesyłowego do Wisły wpłynęło ponad 5 mln m sześc. ścieków

a+a-    Powrót       24 września 2020       Woda   

Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska poinformował we wtorek na swojej stronie internetowej, że ilość ścieków nieoczyszczonych odprowadzonych do Wisły od początku awarii układu przesyłowego w sobotę rano 29. sierpnia do wtorku rano wyniosła ok. 5,1 mln m sześc.

We wtorek przed południem prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski ogłosił, że tymczasowy rurociąg ułożony na moście pontonowym jest gotowy i działa, a ścieki z lewobrzeżnych dzielnic miasta nie trafiają już do Wisły.

Będzie kolejny przekop

Tymczasowy przesył awaryjny na moście pontonowym musiał zostać uruchomiony ze względu na awarię kolektorów odprowadzających ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka". Budowa i uruchomienie tymczasowego przesyłu kosztowały w sumie ponad 44 mln zł. Inżynieria Rzeszów będzie realizowała pierwszy etap inwestycji w "Czajce". - Po pierwsze będzie przeciskana rura stalowa pod dnem Wisły, tak żeby już na początku grudnia móc doprowadzić do tego, że będzie ten pierwszy etap skończony i będzie można się przełączyć z tych rur, które są na moście pontonowym na tę rurę stalową - powiedział Trzaskowski. Prace mają się zakończyć na początku grudnia i można będzie się wtedy przełączyć z mostu pontonowego na rurę stalową. Wartość umowy to 35,5 mln zł.

Czytaj też: Kolejna awaria w „Czajce” i to dzień po kontroli…

Przecisk pod dnem Wisły będzie wykonany ze stalowych rur, a jego długość wyniesie ponad 700 m. Rurociąg będzie jednym z elementów docelowego, alternatywnego układu przesyłowego. Jak wyjaśniono do jej obsługi MPWiK wykorzysta tymczasową przepompownię na terenie Zakładu "Farysa" oraz nowe, specjalnie wybudowane komory połączeniowe. - Budowa tego układu rozpocznie się w najbliższych dniach i zapewni bezpieczny transport ścieków niezależnie od warunków pogodowych i hydrologicznych. Naszym celem jest uruchomienie tej części inwestycji na przełomie listopada i grudnia 2020 r. Rurociąg ten będzie w stanie przyjąć wszystkie ścieki z mostu pontonowego - przekazał ratusz. (PAP)

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Jakość rzek nie powala, a ścieki wciąż do nich lecą (22 października 2020)Do Wisły płynie każdego dnia ok. ćwierć miliona metrów sześciennych ścieków (19 października 2020)Zaczyna się demontaż bypassa do Czajki. Ścieki płyną do Wisły (15 października 2020)Możliwy demontaż bypassa do Czajki. Ścieki znów mogą popłynąć do Wisły (14 października 2020)W wyniku zrzutu ścieków do Wisły trafiło 300 ton azotu i 30 ton fosforu (30 września 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony
Sprawdzone zielone technologie made in Poland