Robots
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
03.03.2021 03 marca 2021

Ścieki do "Czajki" płyną nowym rurociągiem

   Powrót       15 grudnia 2020       Woda   

Ścieki z lewobrzeżnej Warszawy płyną do oczyszczalni "Czajka" nowym rurociągiem ułożonym pod dnem Wisły – poinformował w poniedziałek na Twitterze prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

- Zakończyliśmy prace nad nowym przewiertem pod Wisłą. Testujemy nowy kolektor, ścieki płyną już nim do Czajki. Lada dzień wojsko rozbierze tymczasowy most pontonowy i ruszą prace nad drugim przewiertem. Dziękuję wojsku, MPWiK i wszystkim służbom za współpracę – napisał Trzaskowski na Twitterze.

Druga nitka kolektora ma być gotowa dopiero w 2022 r.

Czytaj też: Kolejna awaria w „Czajce” i to dzień po kontroli…

Wcześniej o przełączeniu przesyłu ścieków poinformował prezes Wód Polskich Przemysław Daca. - MPWiK w Warszawie wczoraj wieczorem przełączył przesył ścieków z rurociągu na moście pontonowym na nowy pod Wisłą – poinformował. Po raz kolejny wyraził poważne wątpliwości, co do przepustowości kolektora ułożonego pod dnem rzeki. W jego ocenie, jedna rura nie będzie w stanie przyjąć wszystkich nieczystości kierowanych do oczyszczalni. Według Wód Polskich wydajność nowego kolektora tłoczącego ścieki do Czajki to 3,5 m sześc. ścieków na sekundę. Tymczasem podczas deszczu z lewobrzeżnej Warszawy ścieków przybywa w tempie 5,65 m sześc./sek., a w czasie nawalnego deszczu nawet do 7,9 m sześc./sek. Nadmiar ścieków (ponad 3,5 m sześc./sek) kierowany jest do Wisły.

Zgodnie z oceną Wód Polskich wartość 3,5 m sześc. na sek. jest przekraczana 18 razy w miesiącu.

Demontaż bypassa

- W najbliższych dniach rozpoczniemy demontaż przeprawy. Realnym terminem jest środa – powiedzia dowódca batalionu pontonowego ppłk. Piotr Kranz. Wyjaśnił, że samo rozpięcie mostu potrwa od 1 do 2 godzin. Natomiast przez kolejne dwa dni sprzęt będzie przygotowywany do transportu do jednostki macierzystej, czyli 2. pułku inżynieryjnego z Inowrocławia. W operacji tej weźmie udział od 140 do 170 żołnierzy. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Koszt budowy drugiej nitki kolektora ściekowego do "Czajki" wyniesie 31 mln zł. Podpisano umowę (15 lutego 2021)Zrzuty ścieków do Wisły w stolicy (23 grudnia 2020)MPWiK Warszawa wydało na naprawy i budowę nowego kolektora ponad 64 mln zł (17 grudnia 2020)Ogłoszono przetarg na drugą nitkę alternatywnego układu przesyłowego ścieków w stolicy (10 grudnia 2020)MPWiK Warszawa podpisało umowę na udrożnienie zniszczonego tunelu "Czajki" (09 grudnia 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony