Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Eko-Ankieter ATMOTERM S.A.
CATCH-ME wspólne przejazdy do pracy firmy CATCH-ME

Czyste Powietrze wspierane przez Catching-up Regions

a+a-    Powrót       05 lutego 2020       Powietrze i klimat   

Problemowi walki ze smogiem jest poświęcona czwarta odsłona Inicjatywy Komisji Europejskiej na rzecz regionów rozwijających się – Catching-up Regions. Program Czyste Powietrze zyskał wsparcie zespołu ekspertów Banku Światowego. Podczas inauguracyjnego spotkania Komitetu Stertującego Inicjatywy dyskutowano o propozycjach rozwiązań, które zwiększą skuteczność programu i dodatkowo przyspieszą jego wdrażanie. Uczestnicy spotkania podkreślali, że program Czyste Powietrze wpisuje się w nowy kierunek polityki Europejskiej Zielonego Ładu.

W spotkaniu wzięła udział Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki rozwoju, a także: Erich Unterwurzacher, dyrektor Dyrekcji Generalnej do spraw polityki regionalnej i miejskiej, Arup Banerji, dyrektor na Unię Europejską Banku Światowego, Piotr Woźny, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a także przedstawiciele Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwa Klimatu, Ministerstwa Finansów oraz Ministerstwa Rozwoju.

Czyste Powietrze wpisuje się w Europejski Zielony Ład

- Potrzeby w zakresie środków na walkę z zanieczyszczeniem powietrza w Polsce są bardzo duże. Niezbędne jest, aby fundusze unijne przyczyniały się do tego celu także w przyszłej perspektywie finansowej 2021-2027. Priorytetem Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej będzie zapewnienie komplementarności wsparcia środków z polityki spójności ze środkami krajowymi. Docelowe rozwiązania będzie można jednak programować dopiero po przyjęcia Wieloletnich Ram Finansowych i zakończeniu procesu negocjacji nowych rozporządzeń - mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

- Program Czyste Powietrze wpisuje się w Europejski Zielony Ład. Polska już dokonała ogromnego wysiłku transformacji energetycznej. Potrzeby w tym zakresie są nadal bardzo duże - mówił Erich Unterwurzacher.

Catching-up Regions od 2016 r.

Catching-up Regions to finansowana przez Dyrekcję Generalną do spraw Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej inicjatywa zapewniająca pomoc o charakterze doradczym zespołu ekspertów Banku Światowego dla polskich regionów. Celem inicjatywy jest zidentyfikowanie barier wzrostu i przeprowadzenie działań, które odblokują potencjał i pomogą w lepszym wykorzystaniu środków w ramach polityki spójności. Inicjatywa jest realizowana od 2016 r. Po polskiej stronie jej realizację koordynuje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Źródło: MFiPR

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

W Gdańsku oddano do użytku nowoczesną hermetyczną kompostownię (03 lutego 2020)Dofinansowania z "Czystego Powietrza" na piece gazowe będą sprawniej udzielane. NFOŚiGW podpisał umowę z PGNiG (31 stycznia 2020)Powstanie centralna ewidencja rodzaju ogrzewania budynków (30 stycznia 2020)NFOŚiGW testuje współpracę z samorządami przy „Czystym Powietrzu” (23 stycznia 2020)Rekordowe przekroczenia stężenia pyłów w powietrzu – jak reagują samorządy? (20 stycznia 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony