Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Referent/Inspektor w Dziale Zgód Wodnoprawnych PGW Wody Polskie
Doradztwo w zakresie retencji i zagospodarowania wód opadowych firmy Arcadis

Zanieczyszczona deszczówka zagrożeniem dla wód powierzchniowych

a+a-    Powrót       29 sierpnia 2019       Woda   

Deszcze oczyszczają i odświeżają miasta, ale przy tym spłukują z budynków i ulic toksyczne substancje, np. pestycydy, DEET, nikotynę, bisfenol A czy nawet ścieki, które mogą zanieczyszczać wody gruntowe i powierzchniowe – alarmują amerykańscy naukowcy.

Zespół pod kierunkiem hydrologa Jasona Masonera z Amerykańskiej Służby Geologicznej (USGS) przeanalizował skład wody deszczowej z ponad 50 ulew w 21 miastach na terenie całych Stanów Zjednoczonych.

Wcześniejsze badania wykazały, że do wód powierzchniowych przedostaje się z miast woda deszczowa "wzbogacona" o przemysłowe chemikalia, pestycydy i leki, które mogą być szkodliwe dla żyjących tam organizmów wodnych. Brakowało jednak szczegółowych danych z różnych lokalizacji. Udało się je zebrać podczas nowego badania. Naukowcy odkryli w próbkach deszczówki zebranej podczas ulew i burz w miastach około 500 różnych związków chemicznych. Każda z próbek zawierała ok. 73 związków organicznych. Najczęściej wykrywane były pestycydy. W ponad 90 proc. próbek wykryto jedenaście tych samych substancji, w tym środek odstraszający owady DEET, nikotynę, kofeinę i bisfenol A (stosowany do produkcji tworzyw sztucznych). Badacze często natrafiali też na ślady leków - zarówno na receptę, jak i sprzedawanych bez recepty – co według nich wskazuje na zanieczyszczenie deszczówki ściekami bytowymi, prawdopodobnie z uszkodzonej kanalizacji.

Potencjalnie niebezpieczne ilości

Część z substancji wykryto w ilościach potencjalnie niebezpiecznych dla organizmów wodnych żyjących w wodach powierzchniowych. Zdaniem naukowców niższe poziomy zanieczyszczeń mogą również stanowić zagrożenie, jeśli ich efekty wzmacniają się wzajemnie. Autorzy badania wskazują na potrzebę dalszych badań nad długookresowymi konsekwencjami zanieczyszczonej wody deszczowej na wody powierzchniowe i gruntowe.

Publikacja z wynikami ukazała się w czasopiśmie „Environmental Science & Technology” wydawanym przez Amerykańskie Towarzystwo Chemiczne. (PAP)

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Miasta grają w zielone… i niebieskie (17 lutego 2020)Wrocław czerpie korzyści z deszczówki. Rusza kolejna edycja programu „Złap deszcz” (04 lutego 2020)W Olsztynie wodociągowcy kontrolują przyłącza (20 stycznia 2020)Sosnowiec dofinansuje inwestycje mieszkańców w gromadzenie deszczówki (04 grudnia 2019)Magazynowanie wód opadowych pod ziemią – Uniwersytet Śląski w międzynarodowym projekcie (21 listopada 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony