Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Starszy specjalista w Biurze Obsługi Urzędu Mazowiecki Urząd Wojewódzki
Kompleksowe usługi rozpoznania stopnia zanieczyszczenia terenu dla starostów, właścicieli i nabywców nieruchomości firmy Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych

Dolnośląskie: 2,4 mln zł dla samorządów na usuwanie azbestu

a+a-    Powrót       14 sierpnia 2019       Ryzyko   

Około 4,5 tys. ton azbestu zostanie usuniętych w tym roku na Dolnym Śląsku dzięki dotacji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. W tym roku na usuwanie rakotwórczego materiału przeznaczono 2,4 mln zł. Środki trafią do 87 samorządów.

Dotacje, które trafią do samorządów, zostaną przeznaczone na demontaż i bezpieczne unieszkodliwianie materiałów z azbestem. Według ekspertów włókna z uszkodzonych płyt eternitowych zawierających azbest mogą być powodem groźnych chorób, m.in. pylicy i nowotworów.

Jak poinformował PAP prezes WFOŚiGW we Wrocławiu Łukasz Kasztelowicz, w dolnośląskich gminach zostanie w tym roku usuniętych około 4,5 tys. ton rakotwórczego azbestu. Mieroszowski samorząd zaplanował w tym roku usunięcie ponad 210 ton azbestu, w gminie Oleśnica ma zniknąć z dachów i budynków ponad 200 ton tego odpadu, a w gminie Ząbkowice Śląskie ponad 196 ton.

- Akcja jest wspierana finansowo już od ośmiu lat i w jej efekcie usunięto na Dolnym Śląsku około 26 tysięcy ton tego odpadu - powiedział Kasztelowicz.

Dla gmin po inwentaryzacji

Do konkursu mogły przystąpić samorządy, które wcześniej przeprowadziły inwentaryzację wyrobów zawierających azbest oraz posiadają aktualny program usuwania azbestu zatwierdzony przez radę gminy.

Wiceprezes WFOŚiGW we Wrocławiu Bartłomiej Wiązowski przypomniał, że do końca 2032 r. w całym kraju wszystkie wyroby zawierające azbest muszą zostać usunięte i unieszkodliwione. - Konkurs jest częścią Ogólnopolskiego programu finansowania usuwania wyrobów zawierających azbest. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej udzieli w całym kraju łącznie 48 mln złotych na realizację tego programu. Na zadania w naszym regionie WFOŚiGW we Wrocławiu wypłaci ponad 1,2 mln złotych, pozostałe środki przekaże NFOŚiGW – wyjaśnił. (PAP)

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Rzeszów: Nabór wniosków o dotacje na usuwanie azbestu w roku 2020 (17 stycznia 2020)Podlaskie: 1,2 mln zł na usuwanie azbestu w 2020 r. (13 stycznia 2020)Nauczyciele strajkują przeciwko azbestowi w szkołach (03 października 2019)Pomorskie: 3,3 mln zł trafi do gmin na usuwanie azbestu (30 września 2019)Lublin: Trwa nabór wniosków w programie usuwania azbestu (13 maja 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony