
Mowa o projekcie rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie systemu informatycznego Inspekcji Ochrony Środowiska „Ekoinfonet” opublikowanego na stronie Rządowego Centrum Legislacji (RCL)(1). Rozporządzenie ma wejść w życie od 2021 r.
Zakres przedmiotowy systemu
Jak wyjaśnia redakcji Wojciech Laska, rzecznik prasowy Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, zakres danych zbieranych w Ekoinfonecie to nie jest jedna baza danych. - Można ogólnie powiedzieć, że Ekoinfonet w zakresie Państwowego Monitoringu Środowiska (PMŚ) jest to szereg różnych baz dziedzinowych niezależnych od siebie merytorycznie, które gromadzą dane w zakresie poszczególnych komponentów środowiska – wskazuje Wojciech Laska. Dane w Ekoinfonet są przekazywane przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, a użytkownik zewnętrzny nigdy nie miał dostępu do służbowych baz dziedzinowych (źródłowych).
- Niektóre bazy danych funkcjonują poza GIOŚ, z których uzyskujemy dane na potrzeby zadań realizowanych w ramach PMŚ - dodaje rzecznik prasowy GIOŚ
Czytaj: GIOŚ kręci bat na przestępców środowiskowych. W tempie largo czy allegro?
Jak czytamy w projekcie rozporządzenia, zakres danych zbieranych w Ekoinfonecie, przekazywanych przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, obejmuje m.in. dane dotyczące badania i oceny stanu środowiska w zakresie:
- jakości powietrza,
- jakości wód powierzchniowych,
- poziomu pól elektromagnetycznych,
- stanu akustycznego środowiska,
- osadów dennych w rzekach i jeziorach,
- wybranych gatunków ptaków,
- wybranych gatunków roślin i zwierząt innych niż ptaki,
- wybranych siedlisk przyrodniczych,
- chemizmu gleb ornych.
To także dane pochodzące z badania i oceny stanu środowiska na podstawie strategicznych map hałasu i streszczeń programów ochrony środowiska przed hałasem oraz dane dotyczące przestrzegania przepisów o ochronie środowiska w odniesieniu do poważnych awarii.
Czytaj: Najbardziej rakotwórcze powietrze w Polsce – PAS prezentuje ranking miast
Udostępnianie danych
- Należy podkreślić, że zawsze udostępniamy dane zgromadzone w zakresie PMŚ, w tym w ramach baz danych funkcjonujących w Ekoinfonecie – wskazuje rzecznik GIOŚ.Dane z Ekoinfonet, z wyjątkiem Krajowego Rejestru Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń(2), udostępnia się na wniosek złożony do GIOŚ lub wojewódzkiego inspektoratu ochrony środowiska.
Czytaj: [Wywiad] Świadome zarządzanie miastem tylko w oparciu o dane

Dyrektor ds. komunikacji
Przypisy
1/ Treść projektu dostępna jest tutaj:https://legislacja.rcl.gov.pl/docs//574/12340454/12738986/12738987/dokument474976.pdf2/ Krajowy Rejestr Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń, o którym mowa w art.236a ust.1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. — Prawo ochrony środowiska
https://www.teraz-srodowisko.pl/prawo/obwieszczenie-z-dnia-29-05-2020-dz.-u.-2020-poz.-1219-4189.html