
© WINDCOLORS
PE poinformował, że europosłowie na posiedzeniu plenarnym przyjęli sprawozdanie przygotowane przez Komisję Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI) w sprawie przeglądu unijnych ram ekoprojektu dla zrównoważonych produktów. Sprawozdanie przyjęto 473 głosami za, 110 przeciw i 69 wstrzymującymi się. Sprawozdawczyni Alessandra Moretti (S&D, IT) powiedziała, że nadszedł czas, aby położyć kres modelowi „weź, wyprodukuj, wyrzuć”.
W sprawozdaniu wskazano, że produkty powinny być trwalsze i łatwiejsze do naprawy, modernizacji i recyklingu. Wymogi zrównoważonego rozwoju powinny być traktowane priorytetowo np. dla stali, tekstyliów, mebli, opon, chemikaliów. Niszczenie niesprzedanych tekstyliów i sprzętu elektronicznego powinno być zakazane.
Czytaj: Ile odpadów wytwarza statystyczny Polak? Dane GUS za 2022 r.
Jak czytamy, żywotność produktu nie powinna być ograniczana przez cechy konstrukcyjne. Aktualizacje oprogramowania, materiały eksploatacyjne (np. wkłady atramentowe, żarówki, podkładki do kawy), części zamienne i akcesoria muszą być również dostępne przez odpowiedni okres. Nowy „paszport produktu" zawierający dokładne i aktualne informacje zostałby stworzony w celu zwiększenia przejrzystości i umożliwienia konsumentom dokonywania świadomych wyborów zakupowych.
W tekście zwrócono się do Komisji Europejskiej o nadanie priorytetu ustaleniu wymogów zrównoważonego rozwoju dla szeregu grup produktów w nadchodzących środkach dotyczących ekoprojektu, takich jak żelazo, stal, aluminium, tekstylia, meble, opony, detergenty, farby, smary i chemikalia. Posłowie chcą również wprowadzenia specjalnego zakazu niszczenia niesprzedanych tekstyliów oraz sprzętu elektrycznego i elektronicznego.
Teraz stanowisko będzie konsultowane z przedstawicielami rządów poszczególnych krajów.

Redaktor