
W ostatnim czasie opublikowany został raport branżowy “Elektromobilność w Polsce: inwestycje, trendy, zatrudnienie(1)”, który powstał we współpracy Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Polskiej Izby Rozwoju Elektromobilności i firmy Bergman Engineering. Praca przedstawia aktualny stan rozwoju branży w Polsce i prognozy na przyszłość.
Autorzy raportu wskazali, że elektromobilność nie jest tożsama jedynie z produkcją pojazdów elektrycznych (samochodów osobowych i terenowych, autobusów, samolotów, itd.), ale także z wydobyciem surowców, jak i modernizacją i rozwojem infrastruktury energetycznej.
– Myśląc o tym sektorze należy także brać pod uwagę zaawansowany recykling pojazdów i ogniw zasilających, pozwalający na realne wdrożenie zasad gospodarki cyrkularnej – wskazano.
Elektromobilność. Podsumowanie ubiegłego roku
Pojazdy elektryczne cieszą się w Polsce coraz większym zainteresowaniem, czego dowodzi fakt, iż w ubiegłym roku wzrost sprzedaży pojazdów elektrycznych wyniósł 120% względem roku poprzedzającego. Zgodnie z danymi przedstawionymi w raporcie, w 2021 r. w Polsce zarejestrowanych było blisko 20 tys. samochodów elektrycznych (ang. Battery Electric Vehicles – BEV), których użytkownicy mogli korzystać z ponad 3 tys. ogólnodostępnych punktów szybkiego i wolnego ładowania. Dynamika w branży elektromobilności wywarła wpływ na polski rynek pracy – w raporcie wskazano, że w minionym roku wzrosło zapotrzebowanie na inżynierów testów, inżynierów ds. jakości baterii, specjalistów z obszaru elektryki i elektrotechniki oraz konstruktorów i inżynierów produktu ds. napędów lub baterii elektrycznych.
Niemałe znaczenie w tym kontekście miało pięć zrealizowanych w 2021 r. projektów inwestycyjnych wartych łącznie ponad 2 mld euro. Jakie państwa chętnie inwestują w sektor elektromobilności nad Wisłą? Jak przekazali autorzy raportu, jest to Korea Południowa (dotychczas powstało 9 inwestycji), Chiny (6 gotowych inwestycji), Japonia (4 sfinalizowane inwestycje), Szwecja, Belgia i Wielka Brytania.
– Z roku na rok rośnie liczba zagranicznych inwestycji realizowanych w naszym kraju. (...) Pokazuje to, że Polska ze względu na swoją innowacyjność i wysokiej jakości produkcję w dziedzinie elektromobilności jest krajem atrakcyjnym dla inwestorów i partnerów biznesowych – mówi Krzysztof Drynda, prezes zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.
Spojrzenie na teraźniejszość i przyszłość
Aktualnie tzw. zagłębiem elektromobilności w Polsce jest południowa i zachodnia część kraju (12 projektów w woj. dolnośląskim, 5 inwestycji w woj. śląskim i 3 inwestycje w woj. opolskim). Z kolei liderem wśród miast jest aglomeracja wrocławska, gdzie zlokalizowano 11 zakładów produkujących podzespoły do sektora elektromobilnego (Wrocław, Biskupice Podgórne, Kobierzyce, Jelcz-Laskowice, Prusice, Wałbrzych). Wskazano ponadto, iż nad Wisłą produkuje się 30% wszystkich powstających w Europie baterii do pojazdów.
Wedle prognoz autorów raportu, w 2022 r. samochody elektryczne będzie wybierać 20% konsumentów w Polsce. Dzięki inwestycjom zaplanowanym do końca 2022 r. pojawi się blisko 7 tys. nowych miejsc pracy.

Dziennikarz

Przypisy
1/ Treść raportu do ściągnięcia w pliku załączonym do niniejszego tekstu (link poniżej)https://www.teraz-srodowisko.pl/media/pdf/aktualnosci/11753-elektromobilnosc-w-Polsce-inwestycje-trendy-zatrudnienie.pdf