Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
2-dniowe szkolenie: Prawo ochrony środowiska i ustawy powiązane firmy Centrum Organizacji Szkoleń i Konferencji SEMPER
System Zero - rewolucja w pompach ciepła do zastosowań komercyjnych firmy Glen Dimplex Polska

Elektromobilność triumfuje podczas międzynarodowego konkursu PowerUp!

a+a-    Powrót       26 czerwca 2018       Energia   

Zubax Robotics z Estonii, który zaprezentował rozwiązanie zmniejszające zużycie energii w silnikach elektrycznych pojazdów lotniczych, zwyciężył w czwartej edycji konkursu PowerUp!. Zwycięski zespół otrzymał 30 tys. euro.

- Zgłosiliśmy się do PowerUp!, bo wiedzieliśmy, że ten konkurs zapewnia nie tylko finansowanie, ale również wszechstronne wsparcie EIT InnoEnergy. Nagrodę przeznaczymy na dalszy rozwój produktu, który pozwoli na osiągnięcie lepszej pozycji na rynku. Wiedzieliśmy, że mamy dobry pomysł i dobry produkt, ale wygrana jest zaskoczeniem i motywatorem do nieustającej pracy – twierdzi Pavek Kirienko, Head of Technical Research w Zubax.

Jego słowa potwierdza Christo Balinow, Business Development Director for CEE and Middle East w EIT InnoEnergy Central Europe, przewodniczący jury: Przez siedem działalności EIT InnoEnergy zainwestowało w innowacyjne projekty 2 miliardy Euro. Dzięki naszemu wsparciu 80 produktów weszło na rynek. Teraz, przed tą niesamowitą szansą stoi zespół Zubax Robotic, który przedstawił rozwiązanie skalowalne, mające globalne zastosowanie, co było najważniejszym kryterium jury.

Drugie miejsce w konkursie i 10 tys. euro otrzymał zespół WellParko z Litwy. Rozwiązanie start-upu, dzięki wykorzystaniu algorytmów sztucznej inteligencji, pomaga władzom miejskim i właścicielom parkingów w lepszym zarządzaniu miejscami parkingowymi oraz w zredukowaniu liczby pracowników odpowiedzialnych za egzekwowanie przepisów parkowania. Trzecie miejsce i 5 tys. euro zdobył zespół Neuron soundwarez Czech, który – również przy zastosowaniu AI - opracował technologię pozwalającą na wczesną diagnostykę usterek mechanicznych za pomocą kilku sekund dźwięku. Start-up szczyci się dokładnością większą niż 99,95 proc.

Podczas Wielkiego Finału w Pradze przed jury, inwestorami i mediami swoje rozwiązania zaprezentowało 15 start-upów. To zwycięzcy finałów krajowych, które odbyły się na Węgrzech, w Polsce, Czechach, Słowacji, Słowenii, Litwie, Łotwie, Estonii, Rumunii, Bułgarii, Serbii, Turcji Chorwacji, Grecji oraz na Ukrainie. Finaliści zostali uprzednio wyłonieni spośród 299 drużyn z 24 krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Polskę reprezentował zespół Indoorway, prezentując narzędzie do digitalizacji i optymalizacji przestrzeni przemysłowych oraz komercyjnych.

Udział w konkursie stworzył start-upom szansę na spotkanie z wiodącymi firmami sektora energii i cleantech w regionie – takimi jak polskie RAFAKO, węgierski Mol Group czy turecka Enerjisa. Partnerzy biznesowi konkursu widzą możliwość wdrażania nowych technologii proponowanych przez start-upowców w swoich przedsięwzięciach. – Bardzo nas cieszy fakt, iż w tym roku w konkursie biorą udział nie tylko firmy z branży energetycznej, ale także z obszaru elektromobilności czy też smart city. Konkurs rozwija się w takim samym kierunku jak RAFAKO, które poza energetyką, poszukuje możliwości dywersyfikacji przychodów w wymienionych wcześniej obszarach – mówi Michał Maćkowiak, Head of Innovation w RAFAKO.

Zsolt Winkler, Head Open Innovation Hub w grupie MOL, komentuje: PowerUp! karmi nas nowymi, świeżymi pomysłami i rozwiązaniami z całego regionu. Z dumą sponsorujemy to wydarzenie po raz drugi. Nawiązanie współpracy ze start-upami poprzez takie konkursy odgrywa niezwykle ważną rolę w naszej strategii.

Gul Erol, Enerjisa CTO również docenia poziom konkursu i podkreśla: Wiemy, że rozwój naszej firmy jest możliwy tylko dzięki zrównoważonym rozwiązaniom i współpracy ze start-upami. Jesteśmy dumni z bycia częścią PowerUp!, który łączy nas z najbardziej innowacyjnymi pomysłami w całej Europie.

Źródło: InnoEnergy

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Na ile pompy ciepła wpływają na środowisko? (08 kwietnia 2019)Masz pomysł? Od 1 kwietnia ruszył nowy nabór startupów energetycznych (08 kwietnia 2019)Śląskie będzie największym beneficjentem Coal Regions in Transition (04 kwietnia 2019)Na Podkarpaciu powstanie fabryka modułów fotowoltaicznych (02 kwietnia 2019)Potencjał pomp ciepła jest dostrzegany w Polsce coraz częściej. Nie tylko w budownictwie (28 marca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony