Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Referendarz w Wydziale Energetyki Rozproszonej Ministerstwo Energii
Wirtualny magazyn energii elektrycznej, bilansowanie OZE i klastrów oraz autokonsumpcja w innych PPE firmy IEN ENERGY

Emilewicz: najubożsi będą mogli liczyć nawet na 80 proc. dopłat na wymianę pieca

a+a-    Powrót       17 stycznia 2017       Powietrze i klimat   

Na wtorkowym posiedzeniu rząd ma zająć się rekomendacjami ws. niezbędnych działań, jakie należy podjąć, by skuteczniej walczyć ze smogiem.

Podsekretarz stanu w w Ministerstwie Rozwoju Jadwiga Emilewicz powiedziała we wtorek, że wsparcie dla mieszkańców chcących wymienić piece będzie kierowana przede wszystkim do osób najuboższych. Będą oni mogli liczyć na wsparcie do 80 proc. przy wcześniejszej termomodernizacji. Program, nad którym pracuje Rada Ministrów, zakłada także kontrolę tych, którzy mogą sobie pozwolić na korzystanie z lepszych materiałów opałowych, aby rzeczywiście stosowali dobre praktyki.

Wiceminister zauważyła, że dzisiaj możemy kupić na rynku tzw. kopciuchy, czyli kotły, które nie spełniają żadnych norm jakości i w których można spalić absolutnie wszystko. Dodała, że w Polsce jest ich dzisiaj zainstalowanych ok. 5,5 mln, a ich koszt wynosi 1,2 tys. zł, podczas gdy kocioł 5-klasy kosztuje 6-8 tys. zł. Ponadto Emilewicz wyraziła nadzieję, że jeżeli na rynku wzrośnie popyt na dobre kotły, to ich cena spadnie.

Emilewicz poinformowała również, że Ministerstwo Rozwoju kończy pracę nad rozporządzeniem o jakości kotłów, aby przed sezonem grzewczym od 1 października tego roku nie można było w sklepie kupić niższej klasy niż 5. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Tchórzewski: rośnie konkurencyjność cenowa gazu w ogrzewaniu (16 marca 2018)ME nie wyklucza korekty taryfy antysmogowej (13 marca 2018)Kraków: Prawie 11 tys. kontroli palenisk w tym sezonie grzewczym (12 marca 2018)Dostępny na rynku węgiel przebadany przez Polski Alarm Smogowy (09 marca 2018)Rząd przyjął projekt ustawy o jakości paliw stałych (06 marca 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony