Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Starszy inspektor ds. przedsiębiorstw energetycznych ciepłowniczych Urząd Regulacji Energetyki
Wirtualny magazyn energii elektrycznej, bilansowanie OZE i klastrów oraz autokonsumpcja w innych PPE firmy IEN ENERGY

Emilewicz: najubożsi będą mogli liczyć nawet na 80 proc. dopłat na wymianę pieca

a+a-    Powrót       17 stycznia 2017       Powietrze i klimat   

Na wtorkowym posiedzeniu rząd ma zająć się rekomendacjami ws. niezbędnych działań, jakie należy podjąć, by skuteczniej walczyć ze smogiem.

Podsekretarz stanu w w Ministerstwie Rozwoju Jadwiga Emilewicz powiedziała we wtorek, że wsparcie dla mieszkańców chcących wymienić piece będzie kierowana przede wszystkim do osób najuboższych. Będą oni mogli liczyć na wsparcie do 80 proc. przy wcześniejszej termomodernizacji. Program, nad którym pracuje Rada Ministrów, zakłada także kontrolę tych, którzy mogą sobie pozwolić na korzystanie z lepszych materiałów opałowych, aby rzeczywiście stosowali dobre praktyki.

Wiceminister zauważyła, że dzisiaj możemy kupić na rynku tzw. kopciuchy, czyli kotły, które nie spełniają żadnych norm jakości i w których można spalić absolutnie wszystko. Dodała, że w Polsce jest ich dzisiaj zainstalowanych ok. 5,5 mln, a ich koszt wynosi 1,2 tys. zł, podczas gdy kocioł 5-klasy kosztuje 6-8 tys. zł. Ponadto Emilewicz wyraziła nadzieję, że jeżeli na rynku wzrośnie popyt na dobre kotły, to ich cena spadnie.

Emilewicz poinformowała również, że Ministerstwo Rozwoju kończy pracę nad rozporządzeniem o jakości kotłów, aby przed sezonem grzewczym od 1 października tego roku nie można było w sklepie kupić niższej klasy niż 5. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Francja: energetyka wiatrowa jest rentowna (22 września 2017)Rachunek za węgiel wyższy niż za OZE (21 września 2017)Skargi na uchwałę antysmogową dla Małopolski (18 września 2017)Stop przywilejom dla elektrowni węglowych w Polsce (14 września 2017)Nowe przepisy ułatwią walkę ze smogiem (14 września 2017)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony
UV: najbardziej ekonomiczna i przyjazna środowisku metoda dezynfekcji wody