Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Eko-Ankieter/ka - praca terenowa w Wyszkowie ATMOTERM S.A.
Kompleksowe doradztwo, audyty i badania środowiskowe EkoMeritum Sp. z o.o.

W europejskich miastach zanieczyszczenie powietrza spadło o połowę

a+a-    Powrót       17 kwietnia 2020       Powietrze i klimat   

Zdjęcia satelitarne wykazały, że w wielu europejskich miastach ze względu na ograniczenia związane z epidemią koronawirusa zanieczyszczenie powietrza dwutlenkiem azotu spadło o około połowę - podała w czwartek Europejska Agencja Kosmiczna (ESA).

Zdjęcia wykonane przez europejskiego satelitę Sentinel-5P dowodzą, że od 13 marca do 13 kwietnia, w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, stężenie dwutlenku azotu w Paryżu spadło o 54 proc., w Rzymie o 49 proc., w Madrycie o 48, a w Mediolanie o 47 proc. - Dwutlenek azotu jest wytwarzany przez samochody, elektrownie i inne zakłady przemysłowe; ma bardzo niekorzystny wpływ na ludzki organizm i powoduje choroby układu oddechowego - poinformowała ESA w swoim komunikacie.

Czytaj też: Jak ograniczyć smog transportowy w miastach? Bez kija i marchewki się nie obędzie

Badania nad wpływem spowolnienia gospodarczego, związanego z pandemią, na środowisko prowadzi Królewski Holenderski Instytut Meteorologiczny (KNMI), który zamierza wykorzystać dane dotyczące okresu kwarantanny do dalszych analiz zanieczyszczenia powietrza. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Orędzie o stanie Unii – plan odnowy świata z akcentem na ochronę klimatu (18 września 2020)Mazowsze z przełomowym Programem ochrony powietrza (10 września 2020)Niemal co ósmy zgon w Europie związany ze złą jakością środowiska (09 września 2020)Bartłomiej Orzeł pełnomocnikiem ds. programu Czyste Powietrze (08 września 2020)Ustawa o wspieraniu termomodernizacji przyjęta przez Radę Ministrów (10 sierpnia 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony