Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Administrator Systemów Informatycznych Eneris Surowce S.A.
Maszyna kompostująca Oklin GG02 firmy Interseroh Polska

10 mld euro na wsparcie gospodarki o obiegu zamkniętym w UE

a+a-    Powrót       19 lipca 2019       Odpady   

Europejski Bank Inwestycyjny wraz z pięcioma bankami krajowymi uruchomił wczoraj inicjatywę mającą na celu wsparcie, rozwój i realizację projektów wdrażających gospodarkę o obiegu zamkniętym. W inicjatywę zaangażowała się m.in. Polska.

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) wraz z pięcioma europejskimi bankami rozwoju uruchomił wczoraj w Luksemburgu „Wspólną inicjatywę na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym” (ang. Joint Initiative on Circular Economy, JICE). Stanowić ma ona nowe narzędzie wdrażania GOZ wśród państw członkowskich Unii Europejskiej. Głównym celem JICE jest zapobieganie powstawaniu odpadów, zwiększenie wydajności zasobów wtórnych oraz wspieranie innowacji poprzez promowanie idei GOZ we wszystkich sektorach gospodarki.

- Walka z globalnym ociepleniem i kryzysami środowiskowymi jest najpilniejszym wyzwaniem naszych czasów. Wzmocnienie gospodarki o obiegu zamkniętym jest jednym z najpotężniejszych narzędzi w naszym arsenale. Nie tylko pomoże osiągnąć cele Porozumienia paryskiego, ale także przyniesie ogromne korzyści dla gospodarki i społeczeństwa. W ramach inicjatywy stawiamy sobie jeszcze ambitniejsze cele i łączymy siły z naszymi partnerami, aby przeciwdziałać powstawaniu odpadów – mówi prezes EBI dr Werner Hoyer.

Francja, Włochy, Hiszpania, Niemcy i Polska

W realizacji JICE uczestniczyć będzie wraz z EBI pięć krajowych banków rozwojowych. Są to: francuska groupa Caisse des Dépôts (CDC), w tym Bpifrance, Cassa Depositi e Prestiti (CDP) z Włoch, Instituto de Crédito Oficial (ICO) z Hiszpanii, niemiecki Kreditanstalt für Wiederaufbau (KfW), a także Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) z Polski. - Cieszymy się, że wspólnie z naszymi partnerami opracowujemy tak ważne rozwiązania, które będą wspierać innowacyjne, przyjazne dla środowiska inwestycje w Unii Europejskiej - mówi prezes zarządu BGK Beata Daszyńska-Muzyczka.

Instytucje te, jak informuje EBI, „połaczyć mają swoją fachową wiedzę, doświadczenie i możliwości finansowe tak, by lepiej wspierać realizację projektów circular economy oraz podejść programowych”.

10 mld euro doda rozpędu

W perspektywnie najbliższych pięciu lat (2019-2023) przewiduje się uruchomienie inwestycji o wartości „co najmniej 10 mld euro". Fundusze te mają skoncentrować się wokół takich inwestycji w państwach członkowskich UE, które pomogą przyspieszyć przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym. Wsparcie finansowe udzielane ma być w formie kredytów, inwestycji kapitałowych i gwarancji.

Inicjatywa skupić ma się także na opracowywaniu innowacyjnych struktur finansowania infrastruktury publicznej i prywatnej, jednostek samorządu terytorialnego, prywatnych przedsiębiorstw różnej wielkości, a także projektów badawczych i innowacyjnych. - JICE jest rozwinięciem dotychczasowych inicjatyw realizowanych pod kierownictwem Komisji Europejskiej, mających na celu poszerzanie wiedzy w wyspecjalizowanych grupach roboczych oraz tworzenie planów finansowych – podaje EBI.

Joanna Spiller: Dziennikarz, inżynier środowiska

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Miliardy euro na transformację energetyczną - tylko dla zaangażowanych (15 stycznia 2020)Spodziewany wzrost wartości sektora odpadowego do niemal 21 mld PLN w 2024 r. Kto zarobi, a kto straci? (08 stycznia 2020)Ścieki przemysłowe w Polsce i ewaluacja dyrektywy ściekowej w UE (20 grudnia 2019)GOZ i nie tylko w Europejskim Zielonym Ładzie (12 grudnia 2019)System kaucyjny od podszewki. Część 1. Wskazówki dla ustawodawcy (11 grudnia 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony