
© Wendy
Rada Unii Europejskiej poinformowała, że rozpoczyna negocjacje z Parlamentem Europejskim na temat warunków wycofania z użycia gazów fluorowanych (F-gazy).
Negocjacje będą dotyczyły wniosków w sprawie dwóch rozporządzeń, których celem będzie stopniowe wycofywanie substancji powodujących emisje gazów cieplarnianych i zubożających warstwę ozonową. Naukowcy wskazują, że wpływ gazów fluorowanych na globalne ocieplenie jest nawet kilkaset tysięcy razy silniejszy niż CO2.
Dotychczasowe przepisy UE już znacznie ograniczyły stosowanie tych gazów, a kolejne regulacje mają przyspieszyć ten proces.
Substancje zubożające warstwę ozonową (ODS) są nadal dozwolone do stosowania w laboratoriach i produkcji chemicznej, a zregenerowane (przetworzone) mogą być stosowane w specjalistycznych urządzeniach przeciwpożarowych, np. w samolotach. Co więcej, F-gazy, wchodzą w skład wielu produktów używanych w życiu codziennym, takich jak lodówki, klimatyzacja i leki. Są one również stosowane w pompach ciepła i urządzeniach rozdzielczych w systemach elektroenergetycznych.
Czytaj: Walka z fluorowanymi gazami cieplarnianymi. Nowy zakaz od 2022 roku
Rada i Parlament rozpoczną teraz tzw. negocjacje trójstronne, aby osiągnąć porozumienie co do ostatecznego kształtu rozporządzeń. Następnie porozumienie będzie musiało zostać formalnie przyjęte przez obie instytucje, zanim będzie mogło zostać opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE i wejść w życie.
Organizacja branżowa uspokaja
Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła PORT PC wyjaśnia w stanowisku do propozycji regulacji, że spodziewane zmiany w rozporządzeniu f-gazowym nie przewidują ani zakazu serwisowania, ani żadnych innych ograniczeń w użytkowaniu pomp ciepła z syntetycznymi czynnikami chłodniczym.
- Złożoność materiału unijnego rozporządzenia f-gazowego może prowadzić do błędnych interpretacji jego zapisów. Być może jest to powodem rozpowszechniania nieprawdziwych informacji na temat pomp ciepła. W rzeczywistości wszystkie zakazy serwisowania planowane w ramach nowelizacji rozporządzenia f-gazowego dotyczą innych grup urządzeń chłodniczych lub czynników chłodniczych, które nie są stosowane w pompach ciepła w Polsce – wyjaśnia organizacja.
Prezes organizacji Paweł Lachman wskazuje, że zmiany przepisów rozporządzenia nie powinny wpłynąć na już zaplanowane budowy nowych fabryk pomp ciepła.

Redaktor