
© 木村 亨
Pierwsza na świecie linia produkcyjna w pełni transparentnych szyb z powłoką kwantową generujących energię elektryczną zostanie otwarta 16 grudnia br. w Jasionce k. Rzeszowa . Na czym polega innowacyjność projektu? Szyby z powłoką kwantową (tzw. Quantum Glass) umożliwiają produkcję energii elektrycznej ze słońca, a jednocześnie charakteryzują się przeziernością i wysokim stopniem izolacyjności pomieszczeń. Na powierzchni szkła znajduje się powłoka składająca się z kropek kwantowych, które są półprzewodnikami o wymiarach od kilku do kilkunastu nanometrów. Dzięki ich działaniu możliwa jest zamiana promieniowania podczerwonego i UV w energię elektryczną - warto mieć przy tym na uwadze, że na działanie powłoki nie ma wpływu kąt padania światła.
Szyby, dachówki i ogniwa perowskitowe
- Wszystkie urządzenia, które tworzą nowoczesną linię wytwórczą Quantum Glass, zostały zintegrowane i sparametryzowane. Szacujemy, że poziom produkcji może wynieść do 5 tys. mkw. w skali miesiąca. Obserwujemy duże zainteresowanie produktem zarówno wśród dużych koncernów szklarskich, jak i producentów stolarki fasadowej i otworowej. Zawiązane partnerstwa strategiczne z globalnymi koncernami, jakimi są Guardian Glass oraz Pilkington, dają duży potencjał zbytu w branży BIPV i automotive. Oficjalnie wchodzimy w „nową erę kwantową” - komentuje Dawid Cycoń, prezes ML System. Pilotażowy program szyb z powłoką kwantową został z powodzeniem przeprowadzony dla sieci sklepów Żabka i w centrum turystycznym w Dalsnibba w Norwegii. Zwrot kosztów inwestycji w szyby powłokowe wynosi około pięciu lat.
Nowatorskie sposoby produkcji energii elektrycznej są coraz bardziej popularne - w ostatnim czasie redakcja Teraz Środowisko informowała o nowym modelu dachówek solarnych Tesli i fotowoltaicznych ogniwach perowskitowych.

Dziennikarz