Robots
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
23.01.2021 23 stycznia 2021

Awaria w jednym z bloków elektrowni jądrowej w Finlandii

   Powrót       11 grudnia 2020       Ryzyko   

W jednym z bloków elektrowni jądrowej Olkiluoto znajdującej się na zachodzie Finlandii doszło do "poważnego incydentu", ale nie ma zagrożenia dla ludzi i środowiska – poinformował krajowy urząd ds. bezpieczeństwa promieniowania. - Sytuacja w Olkiluoto jest obecnie stabilna, a blok jest zabezpieczony. Nie doszło do wycieku substancji radioaktywnych do środowiska – podała Agencja ds. Bezpieczeństwa Radiacyjnego i Jądrowego (STUK), która zgłoszenie o awarii otrzymała w godzinach popołudniowych. Nie ma potrzeby – podkreślono w komunikacie – zażywania tabletek jodu.

Na specjalnej konferencji prasowej z udziałem ministrów przekazano, że tego rodzaju awaria w elektrowni jądrowej jest "szczególnie wyjątkowa jak na fińskie warunki". Lokalne władze podniosły stan gotowości - przekazała minister ds. zdrowia Aino-Kaisa Pekonen. Sytuację w elektrowni monitoruje obecnie około 70-80 osób, a pracownicy nie byli narażeni na promieniowanie – podkreślono.

Czytaj też: Statystyki sugerują, że przemysł jądrowy największy rozkwit może mieć już za sobą

Według wstępnego badania uszkodzeniu uległ systemu oczyszczania wody. Załączył się mechanizm alarmowy, a budynek osłonowy został wyizolowany. - Reaktor jest obecnie przygotowywany do tzw. wyłączenia na zimno – przekazała spółka energii jądrowej TVO.

Elektrownia Olkiluoto znajduje się na wyspowym obszarze Eurajoki, ok. 100 km na północ od Turku. Jej dwa reaktory z lat 70. i 80. XX wieku generują ok. 16 proc. zużywanej energii elektrycznej. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Prawie 10 lat po katastrofie w Fukushimie grzyby wciąż są radioaktywne (14 grudnia 2020)Prezes PGE proponuje nowy krajowy fundusz celowy dla energetyki (10 grudnia 2020)Instytut Sobieskiego: Potrzebujemy w Polsce energetyki jądrowej (03 grudnia 2020)Polska w Radzie Gubernatorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (17 listopada 2020)Skarb Państwa chce odkupić spółkę odpowiedzialną za przygotowanie budowy elektrowni jądrowej (05 października 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony