Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
QS1: Jednofazowy mikroinwerter dedykowany dla 4 modułów PV o łącznej mocy 1200W APsystems
Kompleksowa realizacja instalacji PV – od produktu, po ubezpieczenie i opiekę rachunków Columbus Energy

PowerUp! 2020: Folia z wełny, przekształcanie wibracji w fabrykach w energię i komunikacja człowieka z maszyną

a+a-    Powrót       01 lipca 2020       Zrównoważony rozwój   

Dokonując wyboru, jury 6. edycji konkursu PowerUp! Challenge, organizowanego przez EIT InnoEnergy(1), oceniało rynkowy potencjał prezentowanego rozwiązania, szansę na międzynarodowy sukces oraz perspektywy długoterminowego rozwoju usług i produktów tworzonych przez zwycięski zespół.

Czytaj: Gdy nowatorski pomysł otrzymuje wsparcie. Rozmowa z prezesem InnoEnergy

1. Biodegradowalna folia z owczej wełny

Tytuł Startupu Roku Europy Środkowo-Wschodniej 6. edycji PowerUp! Challenge, nagrodę pieniężną w wysokości 50 tys. euro i szansę na zaproszenie do sieci partnerów EIT InnoEnergy zdobyła firma Woola z Estonii. Startup, którym kieruje Anna-Liisa Palatu, stworzył technologię wytwarzania folii bąbelkowej z owczej wełny. - Aż 90 proc. wełny w Europie nie jest wykorzystywane ponieważ większość owiec w Europie produkowane jest dla mięsa, a nie dla wełny. Dlatego koszt wełny wykorzystywanej do produkcji naszej folii bąbelkowej jest bardzo niski. To w połączeniu z wysokim stopniem automatyzacji naszego procesu produkcji czyni produkt konkurencyjnym w stosunku do plastikowej foli bąbelkowej – mówi Anna-Liisa Palatu. Ponadto po wykorzystaniu produkt może trafić do bioodpadów, bo ulega procesowi biodegradacji.

2. Przekształcanie wibracji w zakładach produkcyjnych w energię elektryczną

Drugie miejsce w międzynarodowej rywalizacji zajęła litewska firma Viezo, do której trafiła nagroda pieniężna w wysokości 10 tys. euro. Twórcy startupu rozwijają technologię przekształcania wibracji powstających w zakładach produkcyjnych w energię elektryczną, która może zasilać wykorzystywane w zakładzie urządzenie. Innowacja pozwala wydłużyć żywotność zasilanych w ten sposób urządzeń i ogranicza zużycie energii elektrycznej.

3. System ułątwiający komunikację między człowiekiem a maszyną

Trzecie miejsce i nagroda wysokości 5 tys. euro, przypadła czeskiej firmie Pocket Virtuality, która stworzyła system ułatwiający pracę rozproszonych zespołów i umożliwiający sprawną komunikację między człowiekiem a maszyną. Rozwiązanie wykorzystuje technologię rozszerzonej (AR) i wirtualnej (VR) rzeczywistości.

Kto zwyciężył w ubiegłorocznej edycji konkursu? Zapraszamy do przeczytania reportażu.

W 6. edycji konkursu wzięła udział rekordowa liczba ponad 360 startupów z 20 krajów Europy Środkowo-Wschodniej. W centrum zainteresowania organizatorów znalazły się projekty związane z magazynowaniem energii, dekarbonizacją przemysłu i zrównoważonym rozwojem miast.

Na podstawie informacji prasowej FleishmanHillard.

Przypisy

1/ Fundusz EIT InnoEnergy powstał w 2010 roku i jest wspierany przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT), organ Unii Europejskiej.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Aplikacja ułatwiająca zbiórkę zużytych opakowań zwycięzcą polskiego finału PowerUp! Challenge (15 maja 2020)Kwietniowe nabory dla przedsiębiorców: efektywność energetyczna i PSZOKi (14 kwietnia 2020)10 mln euro z funduszy europejskich na rozwój rynku Corporate Venture Capital w Polsce (25 lutego 2020)Słaby wiatr też dobrze wieje. Ruszają prace projektowe nad "Panelem Wiatrowym" (11 lutego 2020)Fundusze dla firm w lutym (11 lutego 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony