
Rada Globalnego Funduszu Ochrony Środowiska (ang. GEF, Global Environment Facility) zatwierdziła plany utworzenia globalnego funduszu, który ma sfinansować realizację Globalnych Ram Różnorodności Biologicznej z Kunming-Montrealu. Ramy te przyjęto w ubiegłym roku podczas COP15, czyli 15. Konferencji ONZ ds. Różnorodności Biologicznej (więcej w artykule: COP15 dla bioróżnorodności. Porozumienie Kunming-Montreal jak Paryskie?)
Wspomniana decyzja rady GEF to podstawa do dalszych, ostatecznych kroków. - Toruje drogę do uruchomienia Globalnego Funduszu Ramowego na rzecz Różnorodności Biologicznej podczas siódmego zgromadzenia GEF, które odbędzie się w Vancouver w Kanadzie w sierpniu br. – czytamy w komunikacie prasowym Funduszu. W Kanadzie spotkają się przedstawiciele 185 krajów, a jednym z głównych celów spotkania jest właśnie uruchomienie finansowania ochrony bioróżnorodności. Przypomnijmy, że kryzys bioróżnorodności, wywołany przez człowieka, uderza na powrót w samego człowieka. WWF podaje, że w skali globalnej usługi dostarczane przez przyrodę warte są 125 bln dolarów rocznie. Także na poziomie lokalnym, miejskim. Tymczasem, znaczna część Polaków nie ma świadomości co do istoty usług ekosystemowych (75% uważa, że „korzysta z różnorodności biologicznej w sposób umiarkowany lub niski”).
- Nowy fundusz zapewni możliwość otrzymywania funduszy ze wszystkich źródeł oraz szybkiego ich wypłacania dzięki usprawnionym procedurom i zwiększonemu dostępowi dla ludności rdzennej i społeczności lokalnych – mówił David Cooper, sekretarz GEF. Fundusz już teraz pozostaje mechanizmem finansowym Konferencji o różnorodności biologicznej, a bioróżnorodność jest największym elementem cyklu finansowania GEF-8 (lata 2022-2026). Przykładowo, w ub. tygodniu rada zatwierdziła rekordowy program, zapewniający 1,4 mld dolarów bezpośrednio na ochronę przyrody w krajach rozwijających się. Wsparte mają zostać „wysiłki w celu ochrony i zapewnienia zrównoważonego użytkowania różnorodności biologicznej, stosownie do zobowiązań podjętych w Montrealu”.
Czytaj: TripleCOP zakończony. Jednym z tematów tworzywa sztuczne
GEF odpowiada za finansowanie nie tylko w ramach Konwencji na rzecz Bioróżnorodności, ale także: Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych ws. zmian klimatu (UNFCCC), Konwencji Sztokholmskiej ws. trwałych zanieczyszczeń organicznych, Konwencji na rzecz walki z pustynnieniem oraz Konwencji z Minamaty (ws. rtęci).

Redaktor naczelna, sozolog