Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. BHP SUEZ Polska Sp. z o.o.
2-dniowe szkolenie: Prawo ochrony środowiska i ustawy powiązane firmy Centrum Organizacji Szkoleń i Konferencji SEMPER

Funkcjonariusze KAS udaremnili wwóz do kraju 65 ton odpadów

a+a-    Powrót       07 marca 2019       Odpady   

Funkcjonariusze lubuskiej KAS zatrzymali cztery transporty odpadów wwożonych do naszego kraju z Zachodniej Europy, łącznie 65 ton odpadów – poinformowała w czwartek rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze Ewa Markowicz. Dodała, że chodzi o transporty pociętych aut, zużytych silników samochodowych oraz tworzyw sztucznych zmieszanych z gumą.

Próby przeszmuglowania do Polski znacznych ilości odpadów ujawniono podczas rutynowych kontroli przeprowadzonych w minionym miesiącu w granicznych Świecku i Gubinku.

- W każdym z przypadków kierowcy tirów nie posiadali kompletu wymaganych dokumentów na transgraniczne przemieszczanie odpadów. Inspektorzy wojewódzkiego inspektoratu ochrony środowiska potwierdzili wątpliwości naszych funkcjonariuszy co do legalności tych transportów. Tym samym można domniemać, że odpady te nie miały trafić do recyklingu, a jedynie zaśmiecić nasz kraj – powiedziała Markowicz. Dodała, że osoby zamieszane w proceder muszą liczyć się z dotkliwymi karami. Zgodnie z prawem za transport nielegalnych odpadów grozi od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.

Do wykrycia nielegalnego wwozu odpadów doszło między 7 a 11 lutego br. W obrębie byłego drogowego przejścia granicznego w Gubinku funkcjonariusze zatrzymali 7 lutego do kontroli zestaw ciężarowy. W jego naczepie kierowca przewoził mieszaninę odpadów z tworzyw sztucznych i frakcji gum. Z kolei w Świecku tir przewoził pocięte samochody osobowe i jeden w całości. Kontrola miała miejsce 8 lutego. Kolejne dwa przypadki miały miejsce 11 lutego br. w Gubinku. Były to transporty z uszkodzonymi autami i zdekompletowanymi silnikami oraz 24 tonami gumy i tworzyw sztucznych. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Recyklomaty na ulicach Warszawy. Za wrzucenie opakowania będą benefity (23 maja 2019)Metropolia GZM apeluje o stworzenie nowego systemu gospodarki odpadami (20 maja 2019)Pożar odpadów w Długoszynie opanowany (07 maja 2019)Radom: Rozstrzygnięto przetarg na budowę PSZOK (02 maja 2019)Raport o stanie gminy to znacznie więcej niż tylko statystyka (30 kwietnia 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony