Spółka Gdańskie Wody stworzyła pierwszy „ogród do zadań specjalnych” i zaprosiła mieszkańców na pokaz. Ten nietypowy ogród założono przy Miejskim Magazynie Przeciwpowodziowym na Stogach. W sobotę, 25 sierpnia, na Stogi przyjechało około 100 osób zainteresowanych przygotowaniem swoich ogrodów deszczowych. Wszyscy mogli na własne oczy przekonać się na czym polega specyfika takiego miejsca, a na pytania można było od razu uzyskać fachowe odpowiedzi.
Gdański Poradnik Małej Retencji
Osoby, które w sobotę skorzystały z zaproszenia Gdańskich Wód na Stogi, dowiedziały się, jak wykonać ogród deszczowy w pięciu krokach i otrzymały pierwszą część Gdańskiego Poradnika Małej Retencji(1).
- Ogrody deszczowe to jeden z najprostszych sposobów zagospodarowania wody opadowej, chłoną ją nawet 40 proc. lepiej niż klasyczny trawnik - mówi Agnieszka Kowalkiewicz ze spółki Gdańskie Wody.
Efekt zwiększonej chłonności wód opadowych uzyskuje się poprzez sadzenie roślin hydrofitowych, czyli wodolubnych. Do grupy tej należą m.in. irysy, knieć błotna, krwawnica pospolita, żywokost lekarski, sadziec konopiasty, tatarak zwyczajny czy strzałka wodna.
- Najlepszym źródłem wody jest dla nich ta z dachów, chodników, ciągów pieszych oraz z przydomowych podjazdów i parkingów - przekonuje Joanna Rayss z Działu Projektów Rozwojowych Gdańskich Wód. - Takie ogrody zmniejszają ilość spływających wód opadowych (a co za tym idzie - ryzyko powodzi), filtrują je, zwiększają bioróżnorodność, dbają o czystość powietrza i obniżają jego temperaturę, poprawiają estetykę otoczenia i komfort życia mieszkańców. Jako obiekt małej retencji, są jednym ze sposobów adaptacji miast do zmian klimatu, skutkujących ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi - dodaje.
Wsparcie Urzędu Miejskiego
Miasto Gdańsk będzie wspierać wspólnoty mieszkańców, które zdecydują się utworzyć ogród deszczowy na swoim terenie. - Przygotowujemy program Ekologiczna Rodzina, którego częścią jest właśnie wsparcie dla powstawania takich ogrodów. Warunkiem grantu będzie wydzierżawienie podwórka. Chodzi nam o to, by wspólnoty miały poczucie, że są gospodarzami tego terenu - mówi wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak.
Planowane są kolejne ogrody
Planowane jest też tworzenie kolejnych miejskich ogrodów deszczowych, na wzór tego na Stogach. Mają powstać m.in. na skwerze przy ul. Za murami w Śródmieściu oraz na Placu Biskupa O'Rourke we Wrzeszczu.
Źródło: Urząd Miejski w Gdańsku

Przypisy
1/ Gdański Poradnik Małej Retencji. Ogród deszczowy w 5 krokachhttp://www.gdmel.pl/downloads/Do-Pobrania/Inne/OGR%C3%93D_W_5_KROKACH_6_do_druku_samodzielnego.pdf