Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose

Gdańsk: Powstał kolejny ogród deszczowy

a+a-    Powrót       05 listopada 2018       Woda   

Pierwszy gdański ogród deszczowy utworzono w sierpniu 2018 r. W najnowszym, czwartym już ogrodzie do zadań specjalnych, nasadzenia zakończyły się 31 października. W przyszłym roku powstanie więcej takich obiektów małej retencji, można zgłaszać miejsca wymagające interwencji.

Powstanie ogrodu deszczowego przy ul. Zakopiańskiej to wynik współpracy Gdańskich Wód, Gdańskich Nieruchomości i Rady Dzielnicy Siedlce. Mieszkańcy budynku przy ul. Zakopiańskiej 42 zmagali się z problemem piwnic zalewanych wodą deszczową spływającą strugami z górnego, stromego tarasu zabudowy. Deszczówka płynęła przez zwykły teren zielony, który nie był w stanie zatrzymać spływającego z góry potoku.

- Najlepszym źródłem wody dla takich ogrodów jest deszczówka z dachów, chodników, przydomowych podjazdów i parkingów. Dzięki nim zmniejsza się ilość spływających wód opadowych (a co za tym idzie - ryzyko powodzi), a rosnące rośliny dodatkowo filtrują te wody, zwiększają bioróżnorodność, dbają o czystość powietrza i obniżają jego temperaturę - wylicza Joanna Rayss z Działu Projektów Rozwojowych Gdańskich Wód. - Jako obiekt małej retencji, są jednym ze sposobów adaptacji miast do zmian klimatu.

Źródło: Urząd Miasta Gdańska

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Bisfenol A nawet w sklepowych paragonach? Gdańsk na detoksie (19 marca 2019)Wartość deszczówki rośnie – dla tych, którzy potrafią ją zagospodarować (13 marca 2019)O zrównoważonym zarządzaniu wodami opadowymi na konferencji w Gdańsku (28 grudnia 2018)Radom: Oczyszczenie zalewu na Borkach w ramach projektu LIFE (12 listopada 2018)Zielona Góra: Ponad 64 mln zł na gospodarkę wodami opadowymi (05 września 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony