Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista w Zespole Projektowym - Plany Zadań Ochronnych Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska
Starszy inspektor ochrony środowiska Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Szczecinie

Gdynia: Cztery ule stanęły na dachu magistratu

a+a-    Powrót       27 maja 2019       Zrównoważony rozwój   

Około 200 tysięcy pszczół zamieszkało właśnie na dachu Urzędu Miasta Gdyni. Wszystko dzięki zmianom w miejskiej uchwale, umożliwiającym hodowanie tych owadów w mieście, w tym m.in. na dachach budynków. Teraz zajmą się one zapylaniem pobliskich drzew i kwiatów oraz produkcją prawdziwie gdyńskiego miodu.

- Głównym zadaniem tych pszczół będzie zapylanie roślin i zbieranie miodu – tłumaczy Robert Klimek, pszczelarz opiekujący się ulami na dachu gdyńskiego ratusza – Pszczoły nie powinny stanowić zagrożenia ani dla pracowników, ani petentów urzędu. Na pewno nie powinny nikogo zaatakować. Będą latały do okolicznych krzewów, drzew, kwiatów. Nie interesuje ich wlatywanie do pokoi, ponieważ niczego ciekawego czy pożytecznego tam dla nich nie ma.

Pszczoły to jednak nie tylko miód. Ich obecność w miejskim ekosystemie jest niezwykle ważna, co podkreślają przyrodnicy i naukowcy. - Kwiaty, drzewa i krzewy, które znajdują się w najbliższej okolicy urzędu, zostaną przez te owady zapylone. Dzięki czemu zwiększy się bioróżnorodność centrum miasta – mówi Dorota Marszałek-Jalowska, zastępca naczelnika wydziału środowiska Urzędu Miasta Gdyni – Obecność pszczół nie niesie ze sobą zagrożenia, a można wręcz powiedzieć, że ich brak w przyrodzie byłby dla nas tragiczny w skutkach - dodała.

Zmiana przepisów

Inicjatywa nie byłaby możliwa, gdyby nie zmiany w przepisach, jakie zostały wprowadzone w tym roku przez Radę Miasta Gdyni. W myśl nowych przepisów dopuszcza się utrzymywanie pszczół miodnych na terenie miasta poza terenami rolniczymi. Oznacza to, że amatorzy pszczelarstwa mogą stawiać ule na swoich działkach i w ogrodach, ale także na dachach budynków.

Źródło: Urząd Miasta Gdyni

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Posłowie wzywają do ograniczenia pestycydów, aby chronić europejskie pszczoły (19 grudnia 2019)Poznań: Miód z miejskich pasiek będzie promował "miasto przyjazne pszczołom" (23 września 2019)Legnica: Powstanie sieć miejskich pasiek (25 czerwca 2019)Ardanowski: do pszczelarzy trafią środki z funduszu promocji rzepaku i roślin białkowych (17 maja 2019)Gdynia: Zmiany w uchwale dot. warunków utrzymywania pszczół miodnych (20 marca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony