Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Przedstawiciel handlowy/Specjalista ds. OZE Nie Płacę Za Prąd
OPTI-ENER – opiekun Twojego komfortu i… budżetu domowego firmy Hewalex

Dach, jaki jest, Google widzi

a+a-    Powrót       11 maja 2017       Energia   

Platforma Google Sunroof nie tylko szacuje możliwość umieszczenia na dachu paneli słonecznych, ale stanowi też pomost między gospodarstwami domowymi, a lokalnymi producentami fotowoltaiki.

Platforma Sunroof(1) powstała, aby zachęcić mieszkańców do instalacji paneli słonecznych na dachach swoich domów. Pomysł na projekt zrodził się wraz z analizą danych dostarczanych przez Google Earth. Na ich podstawie można określić kierunek ekspozycji dachu, kąt padania promieni słonecznych oraz lokalizację obiektów blokujących światło, takich jak drzewa. Następnie można policzyć, jak dużo promieni słonecznych pada na konkretną powierzchnię dachu. Natomiast dzięki danym na temat warunków pogodowych można oszacować liczbę dni słonecznych w roku w danym regionie.

100 proc. zapotrzebowania na prąd

Po wprowadzeniu własnego adresu do bazy, Sunroof rozpoczyna analizę dachu i jego potencjału fotowoltaicznego. O dobrym przystosowaniu dachów do montażu paneli fotowoltaicznych świaczy południowa lub południowo-wschodnia ekspozycja, niewielki kształt oraz dobra jakość dachu. Następnie zostaje przeprowadzona analiza finansowa montowania paneli fotowoltaicznych. Sunroof rekomenduje instalacje pokrywające prawie 100 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną w gospodarstwie domowym.

Dodatkowo aplikacja Sunroof przygotowuje 20 możliwych scenariuszy wykorzystania energii słonecznej. Na życzenie klienta nawiązuje też kontakt z lokalnymi producentami paneli słonecznych i przygotowuje ofertę uwzględniającą loklane opłaty i koszty eksploatacji paneli.

Niemcy pierwsze w kolejce

Za sukcesem Sunroof przemawia łatwość użycia, promocja odnawialnych źródeł energii i wsparcie dla przyszłych użytkowników instalacji solarnych. Zasięg aplikacji pokrywa obecnie około 43 miliony dachów w Stanach Zjednoczonych, co oznacza ponad połowę gospodarstw domowych. Pierwszym europejskim państwem, w którym Google uruchomi platformę Sunroof, mają być Niemcy. Jest szansa na rozszerzenie działania platformy na kolejne kraje.

Mimo swojego zasięgu projekt Sunroof jest wciąż w fazie testowej. Przeprowadzana analiza może nie uwzględniać zdarzeń w niedalekiej przeszłości, takich jak wycinka drzew czy zmiany powierzchni cienia padającego na dach w ciągu dnia.

Natalia Rytelewska-Chilczuk: Dziennikarz, specjalista ds. ochrony środowiska

Przypisy

1/ Project Sunroof
https://www.google.com/get/sunroof#p=0

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Inwestycje mixed-use – nowy trend w planowaniu nieruchomości i przestrzeni miejskich (17 lutego 2020)Kraków chce być miastem dodatnim energetycznie (13 lutego 2020)Warszawa: Dzielnica Wawer przeznaczy prawie 1,5 mln zł na instalacje fotowoltaiczne (15 stycznia 2020)Czas, start! Dziś ruszył nowy nabór wniosków do programu „Mój Prąd”, do rozdysponowania ponad 800 mln zł (13 stycznia 2020)Przedsiębiorca prosumentem, czyli szansa na zwiększenie konkurencyjności na rynku UE (03 stycznia 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony