
© JAN
Do tej pory nie ustają echa katastrofy ekologicznej na Odrze. Greenpeace(1) wskazuje, że spuszczanie stężonych roztworów soli z kopalń węgla kamiennego do dopływów Odry jest pierwotną przyczyną katastrofy. Poziom zasolenia wód kopalnianych jest kilka razy wyższy niż w Morzu Bałtyckim. Co więcej, Odra wpływająca z Czech do Polski spełnia wymogi klasy I, ale ta zmienia się w pozaklasową po odejściu z Górnego Śląska. Wówczas zasolenie wody wzrasta 25-krotnie.
Czytaj: Unijna analiza katastrofy ekologicznej na Odrze. Opublikowano raport
Badania zostały przeprowadzone przez naukowców, chemików i aktywistów Greenpeace. Z badań wynika, że wysoka zawartość soli mogła dać pożywkę pod rozwój toksycznych glonów (złotych alg). To one spowodowały, że setki ton ryb wypłynęło na powierzchnię wód.
Premier Mateusz Morawiecki ogłosił nagrodę za pomoc w wykryciu osób odpowiedzialnych za zanieczyszczenie Odry. Greenpeace domaga się przekazania jej na utworzenie Parku Narodowego w Dolinie Dolnej Odry.
Powtórka katastrofy nad Wisłą – organizacja ostrzega
Jeżeli zbliżające się lato będzie tak samo gorące jak w 2022 r., to jest duże ryzyko, że do podobnej katastrofy ekologicznej dojdzie nad Wisłą.
- Jeśli nie zatrzyma się zrzutu solanek, latem może dojść nie tylko do powtórki katastrofy na Odrze, ale także na Wiśle. Z naszych badań wynika jednoznacznie, że ścieki, które są spuszczane przez kopalnie do dopływów Wisły, są jeszcze bardziej zasolone, niż te, które trafiają do dopływów Odry – ostrzega dr hab. Leszek Pazderski, ekspert Greenpeace ds. polityki ekologicznej.
Jak czytamy w raporcie, publicznie dostępne pomiary wykonane przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska są zbieżne z wynikami badań Greenpeace lub nawet wyższe. GIOŚ nie podjął jednak żadnych kroków mających na celu ochronę obu największych rzek w Polsce przed ekologiczną katastrofą. Większość kopalń węgla kamiennego funkcjonuje bez wymaganej prawem oceny oddziaływania na środowisko (OOŚ). Oznacza to, że nigdy nie zbadano wpływu wydobycia na przyrodę i mieszkańców.
Czytaj: [Wywiad] Renaturyzacja Odry w praktycznym wymiarze
W 2019 r. Fundacja Greenpeace ujawniła, że co najmniej 9 polskich kopalń węgla kamiennego otrzymało w ostatnich latach 16 zezwoleń na wydobycie węgla bez wymaganej prawem oceny oddziaływania na środowisko.
Organizacja domaga się m.in. przeprowadzenia kontroli pozwoleń wodnoprawnych wydanych spółkom górniczym oraz natychmiastowego przeprowadzenia ocen oddziaływania kopalń węgla kamiennego na środowisko w Polsce.
Czytaj: [Wywiad] Rzeki są wyjątkowym ekosystemem, w którym znikają dowody przestępstw…

Redaktor
Przypisy
1/ Raport Greanpeace:https://www.greenpeace.org/static/planet4-poland-stateless/2023/03/e7cd9dd2-greepeace-raport-2.pdf