Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Analizy ryzyka dla ustanowienia stref ochronnych ujęć wód firmy Arcadis
Badania stanu środowiska i remediacja terenów zanieczyszczonych firmy Arcadis

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia będzie współpracowała z Metropolią Ruhry

a+a-    Powrót       12 sierpnia 2019       Zrównoważony rozwój   

Pomysły na wspieranie nowoczesnej gospodarki, na dostosowywanie miast do zmian klimatycznych czy na rozwiązania w zakresie transportu i mobilności miejskiej chcą czerpać samorządowcy z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii od swoich partnerów z Metropolii Ruhry.

W piątek przedstawiciele obu tych organizacji podpisali w Katowicach oficjalne porozumienie o współpracy. To pierwsza taka umowa z partnerem zagranicznym, zawarta przez działającą od połowy 2017 r. GZM.

W sierpniu ub. roku władze GZM i Metropolii Ruhry podpisały w Dortmundzie list intencyjny o współpracy. Wskazane w tamtym dokumencie dziedziny to m.in. planowanie przestrzenne, transformacja gospodarki, wyzwania związane ze zmianami klimatu, mobilność miejska i usługi metropolitalne. List intencyjny był pierwszym etapem formalnej współpracy metropolii. Obecne porozumienie o partnerstwie uszczegółowia zakres i formę wspólnych działań.

Postindustrialny wizerunek

- Mamy bardzo konkretne rozmowy na temat pól współpracy – to zmiany klimatyczne, transport, mobilność, jak również kwestie wizerunkowe, bo walczymy z naszym wizerunkiem – wyjaśniała dyrektor biura Regionalnego Zrzeszenia Ruhry (RvR) Karola Geiß-Netthöfel. Przewodniczący zarządu GZM Kazimierz Karolczak wskazał, że oba regiony łączy nie tylko podobna przeszłość industrialna czy wspólnota mieszkańców, których grupy w historii migrowały między nimi. - Dziś nawet żartowałem, że najlepiej byłoby wziąć dokumenty strategiczne Metropolii Ruhry i po prostu je tu skopiować – powiedział.

Przedstawiciele obu metropolii umówili się m.in. na cokwartalne spotkania, a także współpracę w ramach europejskiej inicjatywy Coal Regions in Transition – platformy regionów pogórniczych w okresie transformacji. - Chcemy mówić razem sporo o adaptacji do zmian klimatu, (...) stąd dyskusja o wykorzystaniu terenów zielonych, w jaki sposób nasze miasta i mieszkańcy powinni budować swoją przyszłość, ale mieć też szansę na rekreację, wypoczynek – zrównoważone miejsce do życia, w którym można czuć się wygodnie – wyjaśnił przewodniczący GZM. (PAP)

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

GZM sprawdzi przydatność dronów w monitorowaniu obszarów składowania odpadów (12 listopada 2019)GZM: Aplikacja informująca m.in. o transporcie miejskim (05 listopada 2019)Grupa zakupowa GZM rozstrzygnęła przetarg na wspólny zakup prądu (14 października 2019)GZM szuka partnerstw ws. dostaw wodoru i autobusów na to paliwo (10 października 2019)Katowice we współpracy z organizacjami pozarządowymi wypracują model gospodarki o obiegu zamkniętym (02 października 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony