
© WATCH_MEDIA_HOUSE
Hałas (nadmierna emisja energii akustycznej) to jeden rodzajów zanieczyszczeń środowiska. Jego głównymi źródłami są obiekty przemysłowe oraz ruch drogowy, kolejowy i lotniczy. Im bardziej długotrwały, tym bardziej negatywnie wpływa na zdrowie czy jakość życia. Wrażliwość na hałas jest równocześnie kwestią indywidualną.
W kontekście elektrowni wiatrowych, hałas jest wymieniany jako jedna z przyczyn obaw społecznych. Prowadzone badania naukowe wskazują jednak, że to same obawy i lęk przed wiatrakami mogą wpływać na poziom odczuwanych uciążliwości.
- Bez wątpienia, wprowadzenie nowej technologii w środowisko życia człowieka niesie ze sobą niepewność mieszkańców, co do oddziaływania instalacji. Być może dlatego wokół lądowej energetyki wiatrowej krąży wiele mitów, m.in. związanych z hałasem. Istnieją jednak dowody naukowe, które jednoznacznie potwierdzają, iż obawy, co do wpływu dźwięków emitowanych przez turbiny wiatrowe na zdrowie człowieka, są nieuzasadnione – mówi Katarzyna Matuszczak z Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej. Jak wskazuje, niezależne analizy paneli eksperckich z całego świata potwierdzają, że zespół skutków zdrowotnych, które próbowano - bez podstaw medycznych - zakwalifikować jako „syndrom turbiny wiatrowej” nie istnieje.
Czytaj: Kto się boi wiatraka?
Obawy związane ze szkodliwością emisji dźwięków przez wiatraki rozwiewa także dr inż. Adam Zagubień z Politechniki Koszalińskiej.
- Hałas wytwarzany przez turbiny wiatrowe ma własną słyszalną charakterystykę, taką jak przewaga dźwięków o niskiej częstotliwości. Infradźwięki emitowane przez turbiny wiatrowe znajdują się poniżej progu percepcji człowieka. Poziom hałasu generowany przez turbiny wiatrowe jest związany jedynie z dokuczliwością, nie zaś ze szkodliwością emisji na człowieka - mówi dr Zagubień.
Pomiary i normy
Jak podano w monografii pt. „Elektrownie wiatrowe w środowisku człowieka” wydanej przez Polską Akademię Nauk(1), pracująca turbina wiatrowa emituje zarówno hałas z zakresu częstotliwości słyszalnych (zakres 20 Hz do 20 kHz), jak i hałas o charakterze infradźwięków, potocznie określany jako niesłyszalny (zakres 0,1-20 Hz). W Polsce dopuszczalne poziomy hałasu wyrażone w decybelach [dB] dla różnych typów źródeł i terenów o różnym przeznaczeniu w określonych przedziałach czasu są ustalone rozporządzeniem Ministra Środowiska(2). Turbiny wiatrowe są w kategorii „Pozostałe obiekty i działalność będąca źródłem hałasu”.
Warto zauważyć, że słyszany hałas na wysokości obracających się łopat i na poziomie gruntu się różni. Na odczuwane dźwięki wpływają też warunki atmosferyczne (wiatr, którego szum słyszymy coraz wyraźniej wraz z jego wzrastającą siłą).
- Poziom mocy akustycznej nowoczesnej turbiny mieści się w przedziale od 100 do 110 dB(A). Dla osoby znajdującej się na ziemi przy turbinie poziom dźwięku nie będzie wyższy niż 60 dB(A). W miejscach zamieszkania jest jeszcze niższy - z większości badań wynika, że niewiele osób, jeśli w ogóle, jest narażonych na średni poziom dźwięku przekraczający 45 dB(A). Jest to poziom dopuszczalny w nocy dla zabudowy zagrodowej. Dźwięki rejestrowane przy zabudowie mieszkalnej na wysokości 4 m, nie są znacząco wyższe niż średnie poziomy dźwięku występujące naturalnie w środowisku podczas wiatru wiejącego z prędkością 5 m/s – wyjaśnia dr Zagubień.
W świetle obowiązujących przepisów większego hałasu możemy spodziewać się chociażby z dróg. - Wartość dopuszczalna hałasu farmy wiatrowej dla jednej najmniej korzystnej godziny pory nocnej wynosi w zależności od sposobu zagospodarowania terenu, odpowiednio 40 dB lub 45 dB. Dla porównania hałas drogowy ma poziom dopuszczalny 56 dB, przy czym jest to wartość uśredniona dla 8 godzin. Z tego wynika, że w najgorszej godzinie nocy dopuszczalny poziom hałasu drogowego wynosi około 60 dB, a więc różnica dopuszczalnych poziomów hałasu drogowego i turbin wiatrowych wynosi odpowiednio ok. 15 i 20 dB – zauważono w monografii PAN.
Jeśli chodzi o infradźwięki, to nie ma obecnie w Polsce obowiązujących norm dotyczących ich dopuszczalnego poziomu w środowisku. I tak podlegają one jednak pomiarom.
- Zaobserwowane poziomy hałasu infradźwiękowego od turbin wiatrowych są niższe lub porównywalne z hałasem towarzyszącym typowym naturalnym źródłom infradźwięków (np. wiatr, fale, pioruny, ulewny deszcz), występujących powszechnie w przyrodzie oraz hałasem infradźwiekowym towarzyszącym człowiekowi w codziennych czynnościach bytowych (np. pojazdy, głośniki, silniki, urządzenia AGD, samoloty) – wskazują naukowcy z Komitetu Inżynierii Środowiska PAN.
Rozwój technologii a zmniejszenie poziomu hałasu
- Warto dodatkowo wskazać, że obecnie produkowane turbiny wiatrowe posiadają systemy znaczącego wyciszenia pracy wirnika, które redukują hałas „u źródła” – zauważa Katarzyna Matuszczak.
Do tych systemów odnoszą się i naukowcy PAN. W monografii wskazują, że nowoczesne technologie dają „możliwość regulowania nominalnej mocy akustycznej turbiny oraz stosowania wyciszających nakładek na łopaty wirnika”. - Mając na uwadze bezpieczne dla zdrowia ludzi prognozowanie emisji hałasu należy wprowadzić ograniczenie stosowania wyciszeń (ustawień „modów”) na etapie projektowania farmy. Ograniczenie polegałoby na pozostawieniu możliwości zastosowania bufora o wartości 3 dB. Projektant powinien wykazać w analizie akustycznej, że istnieje, po wybudowaniu farmy wiatrowej, możliwość ograniczenia mocy akustycznej turbiny lub zastosowania rozwiązania technicznego na turbinie, zmniejszającego emisję hałasu o 3 dB – czytamy.
Jak wynika z publikacji, turbiny wiatrowe powinny być traktowane, jak inne przemysłowe źródła hałasu, gdyż „zasięg ich oddziaływania akustycznego nie odbiega od oddziaływania powszechnie występujących antropogenicznych źródeł hałasu”.

Sekretarz redakcji, geograf

Przypisy
1/ Monografia Komitetu Inżynierii Środowiska PAN z 2022 r. kompletnie omawia oddziaływanie elektrowni wiatrowych na zdrowie człowieka. Można ją pobrać ze strony KIŚ PANhttps://kis.pan.pl/images/stories/pliki/pdf/Monografie/Monografia178.pdf2/ Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 14 czerwca 2007 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku, (tekst jednolity rozporządzenia, Dz.U. z dnia 22 stycznia 2014 r., poz. 112)