Robots
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
17.01.2021 17 stycznia 2021

IEA ostrzega przed wzrostem globalnej emisji CO2 w 2021 roku

   Powrót       12 stycznia 2021       Powietrze i klimat   

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) ostrzegła w poniedziałek, że globalna emisja dwutlenku węgla, ograniczona przez pandemię Covid-19, wzrośnie w bieżącym roku, o ile rządy nie podejmą szybkich działań.

W 2020 roku emisja CO2 na świecie spadła o 7 proc. do poziomu sprzed 10 lat, ale w miarę zmniejszania się szkód gospodarczych wskutek kryzysu "wczesne dane (...) potwierdzają nasze obawy, że globalna emisja w 2021 roku wzrośnie" - powiedział dziennikarzom szef IEA Fatih Birol. Ogłosił, że pierwsza kompleksowa "mapa drogowa" IEA dla całego globalnego sektora energetycznego, mająca na celu osiągnięcie zerowej emisji netto do 2050 roku, ma być opublikowana w maju.

Kluczowy rok

IEA, z siedzibą w Paryżu, jest zdania, że niedawne zobowiązania krajów uprzemysłowionych i zmiana przywództwa w Waszyngtonie oznaczają, że główne mocarstwa mogą odwrócić bieg kryzysu klimatycznego. - Ten rok może być kluczowy. Doszło do znaczących, nowych uzgodnień politycznych w sprawie klimatu, co otwiera nowe możliwości dla nas wszystkich. Wiele dużych gospodarek w ciągu ostatnich kilku miesięcy zobowiązało się do osiągnięcia w połowie wieku zerowego poziomu emisji netto. Jestem pewien, że nowa administracja USA dołączy do tej grupy krajów - oznajmił Birol.

Prezydent elekt USA Joe Biden zobowiązał się, że gdy obejmie rządy, kraj ponownie przyłączy się do porozumienia klimatycznego z Paryża. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Meteorolodzy: rok 2020 był jednym z dwóch najgorętszych w historii (15 stycznia 2021)Światowi przywódcy deklarują wzmocnienie ochrony bioróżnorodności. Czy to wystarczy? (12 stycznia 2021)Będą ułatwienia dla przyłączania mikroinstalacji do sieci (12 stycznia 2021)Czy nowelizacja ustawy śmieciowej da oddech gminom borykającym się z gospodarką odpadami? (08 stycznia 2021)Badanie: coraz mniej Polaków dobrze ocenia obecny system gospodarki odpadami (08 stycznia 2021)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony