
Wybory dyrektora wykonawczego UNEP odbywają się co cztery lata. Rolą dyrektora jest m.in. zapewnienie przywództwa w polityce ochrony środowiska na świecie, nadzór nad wprowadzaniem działań na rzecz środowiska na świecie czy zarządzanie onz-towskim Funduszem Ochrony Środowiska (ang. the Environment Fund). Celem dyrektora wykonawczego UNEP jest również promowanie i usprawnianie wdrażania konwencji, których Program jest gospodarzem i wspieranie synergii między nimi. O jakie konwencje chodzi? Poza najbardziej rozpoznawalną Konwencją w sprawie zmian klimatu, jest ich wiele. Wskażmy choćby Ramową Konwencję o różnorodności biologicznej, na której polu w ubiegłym roku postawiono milowy krok czy Konwencja Bazylejska, służąca kontroli międzynarodowych transportów odpadów i substancji niebezpiecznych. To jednak tylko kilka przykładów spośród kilkunastu światowych i regionalnych porozumień(1), którymi opiekuje się UNEP.
Kim jest Inger Andersen? Od 2019 r. piastuje stanowisko dyrektor wykonawczej UNEP, wcześniej zaś przewodziła Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (ang. International Union for Conservation of Nature). Ogółem, przez 30 lat zajmowała się działalnością na styku ekonomii, polityki środowiskowej i zrównoważonego rozwoju. Jak czytamy na stronach ONZ, była m.in. wiceprezesem regionu Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej w Banku Światowym (2011-2015) oraz wiceprezesem ds. Rozwoju i Przewodniczący Grupy Konsultacyjnej Rady Międzynarodowego Funduszu Badań Rolniczych (2010-2011). Obecna kadencja zakończyłaby się 15 czerwca 2023 r., następna potrwa do 14 czerwca 2027 r.

Redaktor naczelna, sozolog
Przypisy
1/ Spis konwencji dostępny na stronie UNEP:https://www.unep.org/about-un-environment/why-does-un-environment-matter/secretariats-and-conventions