Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista w Zachodnim Oddziale Terenowym Urzędu Regulacji Energetyki Urząd Regulacji Energetyki
Kompleksowe badania i monitoring biotechnologiczny biogazowni POLBIOTECH LABORATORIUM Sp. z o.o.

Jedyny taki punkt informacyjny w Polsce

a+a-    Powrót       17 października 2018       Energia   

Jak oszczędzać energię, skąd uzyskać dofinansowanie na wymianę źródeł ciepła, jak działają instalacje OZE i czym jest uchwała antysmogowa? Na te i wiele innych pytań Katowiczanie mogą otrzymać odpowiedź w Miejskim Centrum Energii.

Zlokalizowane w ścisłym centrum miasta, w niewielkim lokalu z witryną, aby w przeciwieństwie do urzędowych biur było dostępne dla każdego prosto z ulicy - Miejskie Centrum Energii (MCE), to pierwsza tego typu samorządowa inicjatywa w Polsce. Otwarta 22 września br. placówka stanowi część Referatu Zarządzania Energią w Wydziale Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta w Katowicach (woj. śląskie), który na co dzień zajmuje się m.in doradztwem z zakresu poprawy jakości powietrza i efektywności energetycznej.

- Celem utworzenia MCE była chęć wsparcia mieszkańców naszego miasta oraz małych i średnich przedsiębiorców w zakresie działań związanych ze wzrostem efektywności energetycznej, ochroną powietrza i klimatu oraz wsparcie przy szukaniu informacji dotyczących możliwości finansowania tego typu przedsięwzięć - powiedział Daniel Wolny, kierownik Referatu Zarządzania Energią, pomysłodawca MCE.

Wszystkie informacje w jednym miejscu

Katowiczanie znajdą tu odpowiedzi na pytania związane z wymianą kotłów starej generacji czy wymaganą jakością paliw stałych, dowiedzą się ponadto, czym jest uchwała antysmogowa i jak działają instalacje odnawialnych źródeł energii. Pracownicy placówki udzielą informacji o tym, kiedy i jak należy wymienić kocioł opalany węglem, oraz doradzą w kwestii paliw wykorzystywanych do ogrzewania domu. Konsultanci dysponują także wiedzą na temat podejmowanych przez władze miasta działaniach związanych z przeciwdziałaniem niskiej emisji. Mieszkańcy odwiedzający centrum mogą zdobyć tu dowiedzieć się więcej o możliwych sposobach ogrzewania mieszkań oraz aktualnych programach finansowania inwestycji z zakresu poprawy efektywności energetycznej realizowanych przez miasto.

Pracownicy MCE współpracują z doradcami energetycznymi działającymi w ramach Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. - Dzięki temu dostępne są nie tylko szczegółowe informacje o miejskich programach wsparcia, ale także o innych projektach, w tym wojewódzkich oraz krajowych - podkreślił Wolny.

Miejsce spotkań przy herbacie

Prócz codziennych porad, w MCE odbywać mają się wystawy, warsztaty oraz spotkania przy herbacie. Na potrzeby centrum zaprojektowana została ekspozycja dotycząca możliwości zmiany systemu ogrzewania, wpływu zanieczyszczeń powietrza na ludzkie zdrowie, kontroli palenisk przez straż miejską oraz przepisach uchwały antysmogowej. W ramach zapoczątkowanego w zeszłym tygodniu cyklu „Black or green Tea”, czyli spotkań z przedstawicielami podmiotów i instytucji odpowiedzialnych za ochronę powietrza i klimatu, odwiedzający centrum będą mogli zapoznać się z zasadami proekologicznych zachowań oraz dowiedzieć się, w jaki sposób oszczędzać energię w swoich gospodarstwach domowych.

Podczas pierwszego spotkania mieszkańcy mieli okazję porozmawiać na temat bezpiecznej eksploatacji urządzeń grzewczych z przedstawicielem Korporacji Mistrzów Kominiarskich Województwa Śląskiego. Przyszłe spotkania planowane są m.in. z przedstawicielem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, odwiedzający będą mogli uzyskać wówczas informacje dotyczące postanowień uchwały antysmogowej.

Projekt wnętrz oraz prezentowana wystawa powstały we współpracy z lokalną pracownią Wzorro Design. W aranżacji użyto takich materiałów, jak korek czy sklejka oraz specjalnie dobranych roślin doniczkowych, które oczyszczają powietrze.

Realizacja inwestycji kosztowała miasto około 100 tys. zł i została sfinansowana z budżetu gminy.

Joanna Spiller: Dziennikarz, inżynier środowiska Eco-MiastoTekst powstał w ramach projektu Eco-Miasto, którego celem jest rozpowszechnienie i wdrażanie w polskich gminach dobrych praktyk w zrównoważonym rozwoju. Projekt organizowany jest przez Ambasadę Francji w Polsce, Centrum UNEP/GRID-Warszawa oraz Teraz Środowisko.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Ruda Śląska: Latem nastąpi wymiana 700 lamp ulicznych (09 lipca 2020)KE przedstawia strategię w sprawie wykorzystania wodoru w energetyce (08 lipca 2020)Garwolin: 2 mln zł dotacji na termomodernizację szpitala (06 lipca 2020)Kluczowa jest poprawna eksploatacja budynków (22 czerwca 2020)Ruszył nabór dla opolskich firm stawiających na oszczędności energii (22 czerwca 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony