Robots
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
01.12.2020 01 grudnia 2020

Likwidacja niewłaściwie składowanych odpadów niebezpiecznych w Kaliszu

   Powrót       07 października 2019       Odpady   

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekazał ponad 5 mln zł na utylizację odpadów chemicznych składowanych w granicach miasta. Do tej pory te nielegalnie przetrzymywane substancje i materiały zagrażały zdrowiu mieszkańców Kalisza.

3 tys. ton odpadów chemicznych

Projekt pn. „Usunięcie i unieszkodliwianie niewłaściwie składowanych odpadów przy ul. Wrocławskiej 164a w Kaliszu” będzie kosztował łącznie ponad 10 mln zł. Inwestycja finansowana w połowie ze środków własnych NFOŚGW pozwoli zutylizować 3 tys. ton odpadów chemicznych. Przedsięwzięcie ma być przeprowadzone do 30 listopada 2020 r. Umowę potwierdzającą wsparcie podpisali w Warszawie wiceprezes zarządu NFOŚiGW Dominik Bąk oraz prezydent Kalisza Krystian Kinastowski. W uroczystości uczestniczył także poseł na Sejm Jan Mosiński.

Przedmiotem przedsięwzięcia jest usunięcie oraz termiczne unieszkodliwienie nielegalnie i niewłaściwie magazynowanych odpadów niebezpiecznych, stwarzających dla kaliszan zagrożenie w postaci potencjalnego, niekontrolowanego uwolnienia się substancji do środowiska, eksplozji lub pożaru materiałów łatwopalnych. Odpady te to mieszaniny o nieznanym składzie chemicznym w ilości 3 tys. ton, z których ok. 2,7 tys. ton uznano za niebezpieczne. Są one magazynowane w budynku o powierzchni zabudowy 997 m2.

Zagrożenie powstało w 2013 r. w wyniku niewłaściwego, niezgodnego z obowiązującym prawem magazynowania m.in. drażniących i łatwopalnych chemikaliów. Od 2015 r. odpady te uważa się za porzucone przez prowadzącego działalność gospodarczą. Miasto Kalisz przejmując na własność nieruchomości, w obszarze których zmagazynowano odpady (działkę i budynek magazynowy wraz z nielegalnie nagromadzonymi w nim odpadami) uzyskało możliwość sięgnięcia po pomoc finansową z NFOŚiGW.

Dotacja wspierająca zadanie została przekazane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z zasobów programu priorytetowego Ochrona powierzchni ziemi, Część 1) Rekultywacja terenów zdegradowanych.

Źródło: NFOŚiGW

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Mysłowice dostaną 44 mln zł z NFOŚiGW na unieszkodliwienie składowiska niebezpiecznych odpadów (24 listopada 2020)Porzucone toksyczne odpady w Borkowicach będą usunięte (17 listopada 2020)Miasta liczą poziomy recyklingu. W 2020 r. osiągnięcie 50-proc. może być trudne (02 listopada 2020)NIK: Kontrola odpadów wwożonych z Ukrainy nieskuteczna i nieszczelna (26 października 2020)Akt oskarżenia ws. grupy przestępczej nielegalnie gromadzącej odpady (16 października 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony