Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Maszyna kompostująca Oklin GG02 firmy Interseroh Polska

Karty z kodami QR jedną z metod ochrony drzew w procesach inwestycyjnych

a+a-    Powrót       11 lipca 2019       Zrównoważony rozwój   

Wrocław jako pierwszy w Polsce wprowadza „Karty informacyjne do standardów ochrony drzew w inwestycjach”. Dzięki nim, podczas prowadzonych we Wrocławiu prac budowlanych, drzewa mają być lepiej chronione. Jak to działa w praktyce mogliśmy zobaczyć w parku Czarnej Wody na Swojczycach, gdzie właśnie jest realizowana inwestycja z WBO.

Zarząd Zieleni Miejskiej (ZZM) w parku Czarna Woda na Swojczycach urządza bardzo ciekawą ścieżkę spacerową nad brzegiem zbiornika wodnego. Prace są prowadzone w trudnym terenie, mocno zadrzewionym i wąskim. Inwestor zapewnił nadzór ornitologiczny oraz dendrologiczny i działa już według nowych standardów. Dla zadania sporządzono Plan Ochrony Drzew, a cała inwestycja toczy się według zapisów ujętych w „Karcie informacyjnej do standardów ochrony drzew w inwestycjach”, które dzisiaj zostały zaprezentowane.

Katalog dobrych praktyk

Karty są katalogiem dobrych praktyk i mają obowiązywać przy wszystkich procesach budowlanych prowadzonych na terenach gminnych. – Ochrona drzew na budowach, z jaką mieliśmy i wciąż mamy do czynienia, jest zdaniem specjalistów i ekologów niewystarczająca. Uznaliśmy, że potrzebna jest bardziej szczegółowa instrukcja dla wykonawców, jak robić to dobrze. Stworzyliśmy ją w formie kart, katalogu działań w różnych przypadkach. Zostały one opracowane w Zarządzie Zieleni Miejskiej we Wrocławiu – mówi wiceprezydent Wrocławia Adam Zawada.

Karty podzielono na 12 tematów

Jak to wygląda w praktyce? Na karcie inwestor znajdzie informacje np. jak zabezpieczać drzewa w trakcie prac budowlanych lub w jaki sposób zorganizować budowę, aby nie niszczyć systemu korzeniowego drzew. Karty zostały sporządzone na zlecenie ZZM przez dr Marzenę Suchocką z SGGW, ekspertkę w sprawach prowadzenia inwestycji w pobliżu drzew. Zebrała ona dostępną wiedzę na temat metod ochrony drzew w procesach inwestycyjnych. – Zagadnienia dotyczące ochrony drzew na placach budowy podzielono na 12 tematów – od organizacji placu budowy, przez monitoring drzew, wyznaczanie Strefy Ochronnej Drzew, ochronę poszczególnych części drzewa (korzenie, pień, konary), po prace budowlane oraz projektowanie i zagospodarowanie terenu w SOD – wylicza dyrektor ZZM Jacek Mól.

Karty powołują się na obowiązujące akty prawne, na podstawie których zostały opracowane oraz przedstawiają graficzne przykłady dobrych i złych praktyk dotyczących postępowania z drzewami w czasie prac budowlanych, wraz z omówieniem konsekwencji zaniedbań. Karty zostały tak skonstruowane, by łatwo można było znaleźć w nich informacje również bezpośrednio na budowie.

Karty wprowadzają Inspektora Nadzoru Dendrologicznego, który będzie rozwiązywać na bieżąco problemy pojawiające się w terenie i decydować, jakie rozwiązania przedstawione w Kartach należy zastosować. IND ma zaplanować regularne wizyty na budowie, a jego ewentualne uwagi do dziennika budowy ma wpisywać Inspektor Nadzoru Inwestorskiego.

Źródło: Urząd Miejski Wrocławia

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

42 proc. gatunków drzew zagrożone wyginięciem w Europie (30 września 2019)Oxytree - gigant w procesie fotosyntezy (20 września 2019)Zaostrzono zasady handlu niektórymi gatunkami dzikiej fauny i flory (03 września 2019)Naukowcy z PAN prognozują: za kilkadziesiąt lat z polskich lasów może zniknąć 75 proc. drzew (03 września 2019)Protest w hamakach przeciwko wycince w bieszczadzkich lasach (28 sierpnia 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony