Robots
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
05.03.2021 05 marca 2021

Zatrzymano samochód z 24 tonami nielegalnych odpadów

   Powrót       25 listopada 2020       Odpady   

Ciężarówkę z 24 tonami nielegalnych odpadów zatrzymali na polsko-niemieckiej granicy funkcjonariusze KAS - poinformowała w środę rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie. Zamiast zgłoszonych w dokumentach papieru i tektury, w naczepie były odpady zmieszane.

Samochód ciężarowy, oznaczony jako wykorzystywany do przewozu odpadów, zatrzymali do kontroli na autostradzie A6, w okolicach byłego przejścia granicznego Pomellen-Kołbaskowo, funkcjonariusze Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie. Kierowca przedstawił dokumenty, według których przewoził odpady papieru i tektury, nadane z Niemiec i skierowane do odbiorcy w Polsce. Podczas kontroli okazało się jednak, że w naczepie znajdują się inne odpady. - Znajdowały się tam odpady zmieszane w formie sprasowanej, zawierające m.in. papier i tekturę, porozrywane worki foliowe i opakowania po napojach z tworzyw sztucznych, elementy gumowe, kawałki plastiku, odpady opakowań z tworzyw sztucznych po żywności czy też po produktach codziennego użytku w gospodarstwach domowych. Odpady były ponadto zabrudzone oraz wydzielały ostry, nieprzyjemny zapach, który mógł świadczyć o procesach fermentacyjnych pozostałości po żywności w przewożonych odpadach - poinformowała w środę rzeczniczka szczecińskiej Izby Administracji Skarbowej Małgorzata Brzoza.

Niesklasyfikowane odpady w naczepie

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej uznali, że zawartość naczepy mogła być mieszaniną odpadów, niesklasyfikowanych pod żadnym kodem w załącznikach do rozporządzenia PE w sprawie przemieszczania odpadów. Ładunek ocenił też Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Transport odpadów z naczepy został uznany za nielegalny - zakazany jest przywóz do Polski zmieszanych odpadów komunalnych i odpadów pochodzących z przetworzenia odpadów komunalnych.

Jak poinformowała rzeczniczka zachodniopomorskiej KAS, zatrzymany pojazd został skierowany na najbliższy parking strzeżony "wyznaczony w wojewódzkim planie gospodarki odpadami i spełniający warunki magazynowania, gdzie został zabezpieczony w sposób uniemożliwiający oddziaływanie odpadów na środowisko".

Pozostanie tam, dopóki decyzji o tym, czy odpady zostaną zwrócone do kraju nadania, czy zutylizowane w Polsce, nie wyda Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.(PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Funkcjonariusze KAS udaremnili wwóz do Polski ponad 10 ton odpadów (23 lutego 2021)Nawet 25 lat więzienia - to jedna z propozycji zaostrzenia kar za przestępstwa przeciwko środowisku (17 lutego 2021)Gmina Rzeczenica: własny transport odpadów sposobem na oszczędności (09 lutego 2021)Zatrzymano transport niemal 8 ton nielegalnych odpadów (20 stycznia 2021)Przemieszczanie odpadów z tworzyw sztucznych na nowych, surowszych zasadach od 1 stycznia 2021 r. (29 grudnia 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony