Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Systemy kogeneracyjne na biogaz i gaz ziemny Centrum Elektroniki Stosowanej CES
Kompleksowe doradztwo, audyty i badania środowiskowe EkoMeritum Sp. z o.o.

Katowice odbierają odpady bez zakłóceń, w innych miastach ograniczenia

a+a-    Powrót       24 marca 2020       Odpady   

W Katowicach odbiór odpadów odbywa się bez zakłóceń – poinformował w poniedziałek samorząd miasta, apelując jednocześnie do mieszkańców o współpracę w tym zakresie. Niektóre inne miasta ograniczyły odbiór wybranych frakcji czy pracę punktów selektywnej zbiórki.

Jak wynika z poniedziałkowej informacji katowickiego magistratu, w sytuacji epidemii tamtejsze Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej działa bez zmian, ale nie wyklucza ich wprowadzenia w najbliższym czasie. Tymczasem apeluje do mieszkańców o rozsądne postępowanie z odpadami.

- W obliczu koronawirusa branża mierzy się z wyzwaniami związanymi m.in. z brakami kadrowymi - wyjaśnił cytowany w informacji wiceprezes MPGK Robert Potucha. - W Katowicach odbiór odpadów odbywa się aktualnie bez zakłóceń. Wstrzymaliśmy jedynie realizowanie usługi wydawania worków na gruz typu big bag - zaznaczył. Jak zasygnalizował, w najbliższym czasie należy liczyć się ze zmianami w harmonogramach lub ograniczeniami w odbiorze niektórych frakcji - jakie wprowadziły już niektóre inne miasta regionu. Na razie MPKGK zaapelował do mieszkańców, by wsparli pracę sektora komunalnego poprzez odpowiednie rozwiązania.

Rady dla mieszkańców na czas epidemii

Chodzi m.in. o przemyślane zakupy, w tym spożywcze, aby część przeterminowanych produktów nie trafiała do kosza. Komunalnicy proszą też o zgniatanie butelek i innych opakowań z tworzyw sztucznych, składanie lub targanie na mniejsze kawałki opakowań papierowych i kartonów, aby zajmowały mniej miejsca, a tym samym śmieciarki woziły mniej powietrza. Katowicki MPGK apeluje też o ograniczenie remontów, wymiany mebli itp. Wskazuje, że ew. ograniczenia w odbiorze śmieci w pierwszej kolejności dotyczą właśnie tzw. gabarytów. W drugiej kolejności - w razie przeciążenia systemu – ograniczony może zostać transport bioodpadów. W tym wypadku właściciele domów jednorodzinnych mogą myśleć o własnych kompostownikach.

Gdzie ograniczenia?

Ograniczenia w wywozie odpadów wprowadzono już w ostatnich dniach – wobec m.in. problemów kadrowych – w sąsiednim Chorzowie. Raz w miesiącu odbierane są tam odpady ze zbiórki selektywnej z domów jednorodzinnych (wszystkie kolory worków naraz), podobnie - odpady gabarytowe z zabudowy wielorodzinnej. Rzadziej niż dotąd opróżniane mogą być też w Chorzowie pojemniki w zabudowie wielorodzinnej – tak na odpady zmieszane, jak segregowane. W tym kontekście również chorzowski samorząd poprosił mieszkańców o zgniatanie kartonów i butelek, aby ograniczyć miejsce, jakie zabierają one w pojemnikach, a także o niewystawianie większych ilości odpadów wielkogabarytowych.

Władze Żor podały już przed tygodniem m.in., że ze względu na stan zagrożenia epidemicznego czasowo został zamknięty tamtejszy Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych oraz czasowo z nieruchomości jednorodzinnych nie będą odbierane odpady ze zbiórki selektywnej.

Czytaj też: Gospodarka odpadami w czasach zarazy: dziś zgodnie z planem. Szkopuł w tym, aby być gotowym na najgorsze

Potrzebę wprowadzenia nadzwyczajnych regulacji w gospodarce odpadami, wynikających z zagrożenia epidemicznego, zgłosili w piątek przedstawiciele Śląskiego Związku Gmin i Powiatów (ŚZGiP). Jak alarmują, wyłączenie z eksploatacji tylko jednej instalacji przetwarzającej odpady zmieszane, może spowodować problemy w całym systemie odpadowym w regionie.

Dlatego ŚZGiP postuluje wypracowanie rozwiązań, które złagodzą negatywne skutki takiej sytuacji Proponują: zwiększenie rocznych limitów poszczególnych odpadów komunalnych (m.in. zmieszanych), które mogą być przetwarzane w instalacjach. Oczekują też dopuszczenia przekazywania odpadów do innych instalacji, niż wynika to z zawartych przez gminy umów. Członkowie ŚZGiP chcą ponadto dopuszczenia: odbierania selektywnie zbieranych odpadów komunalnych różnych frakcji jednym pojazdem, w ramach jednego transportu. W ostateczności oczekują też dopuszczenia składowania odpadów bez uprzedniego ich sortowania czy poddawania procesom mechaniczno-biologicznego przetwarzania, a w związku z tym - przyjmowania odpadów przez składowiska ponad limit określony w decyzji administracyjnej.(PAP)

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Akt oskarżenia ws. pożaru odpadów w Jaworze (13 lipca 2020)Spalarni odpadów w GZM nie będzie, ale powstanie w Rudzie Śląskiej (02 lipca 2020)Od 1 lipca za brak segregacji odpadów w Radomiu dwa razy wyższa opłata (01 lipca 2020)Czy technologia produkcji kruszyw lekkich z surowców odpadowych to szansa na zamknięcie obiegu? (25 czerwca 2020)Tomaszów Mazowiecki: Powstanie punkt selektywnej zbiórki odpadów ze ścieżką edukacyjną (22 czerwca 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony