
Wiele osób liczy, że produkcja energii stanie się dla nich lukratywnym źródłem dochodu. Tymczasem my chcemy szukać synergii pomiędzy produkcją energii i rozwiązywaniem innych problemów. Wciąż mamy zagadnienie odpadów w rolnictwie, gospodarki komunalnej, a także wykorzystanie nieużytków rolnych. Tereny rolnicze to spory potencjał do instalowania np. fotowoltaiki. To samo dotyczy budynków gospodarskich, często o dużych dachach, które również mogłyby być wykorzystane do produkcji energii ze słońca - wyjaśniał w środę w Sejmie poseł Jan Krzysztof Ardanowski. Niewykorzystany potencjał obszarów wiejskich podkreślał również prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej i członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP, Grzegorz Wiśniewski. - Moglibyśmy swobodnie zainstalować 3-6 GW małych źródeł przyłączonych do sieci o niskim napięciu. Bez tego, moim zdaniem, niemożliwe jest wypełnienie stawianych nam przez Unię Europejską celów polityki klimatyczno-energetycznej.
Im mniej prawa, tym (nie zawsze) lepiej
Według dyrektora Departamentu Energii Odnawialnej w Ministerstwie Energii Andrzeja Kaźmierskiego, w Polsce powstało dotychczas ponad trzydzieści klastrów energii, czyli lokalnych inicjatyw mających zapewnić bezpieczeństwo dostaw na stosunkowo niewielkim terenie. - Mam na myśli klastry ze spisanymi umowami, przyjętą strategią, celami i kierunkami działań - podkreślił. Odpowiadając na zarzuty niedoprecyzowania formy i warunków działania klastrów w ustawie o OZE odpowiedział, że zostały one sformułowane w ustawie tylko ramowo z pełną tego świadomością. Zaznaczył jednak, że dalsze regulacje będą wkrótce niezbędne. Kaźmierski wskazał, że resort pracuje m.in. nad sposobem taryfikacji przesyłu energii dla takich zrzeszeń. - To oczywiste, że operatorowi trzeba będzie zapłacić, choćby za gwarancję mocy. Gdyby okazało się, że klaster nie zrealizował swoich planów - będzie musiał dostać energię z zewnątrz. Chodzi o to, aby to było dla wszystkich opłacalne - powiedział Kaźmierski. Dodał też, że Ministerstwo Energii „w najbliższym czasie” zaprezentuje projekt nowelizacji, której celem będzie nie tylko uregulowanie działalności klastrów, ale też bardziej szczegółowe uregulowanie samych aukcji. Jeszcze w tym roku ma też zostać przeprowadzony dedykowany klastrom konkurs na unijne dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Resort energii przedstawił w piątek ekspertyzę dotyczącą koncepcji funkcjonowania klastrów energii. Zgodnie z wypowiedziami przedstawicieli rządu, ma ona być punktem wyjścia do szerokiej dyskusji środowisk zainteresowanych tą formą energetyki rozproszonej. – Konsultacje społeczne, bo tak możemy nazwać przyjętą przez nas formę prezentacji ekspertyzy, będą odpowiedzią na liczne prośby o możliwość złożenia opinii i komentarzy do tego opracowania – czytamy na stronie resortu. Na uwagi i opinie, które można składać za pomocą formularza, resort czeka do 30 marca 2017 r.

Dziennikarz, prawnik
