Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Partner Handlowy Energomix Sp. zo. o.
Kompleksowa realizacja instalacji PV – od produktu, po ubezpieczenie i opiekę rachunków Columbus Energy

Klastry energii czekają w blokach startowych

a+a-    Powrót       10 marca 2017       Energia   

W Polsce działa już ponad trzydzieści klastrów energii. Kolejni zainteresowani powinni uważnie śledzić prace rządzących i włączyć się do dyskusji, gdyż prawdopodobnie czekają ich nowe regulacje.

Wiele osób liczy, że produkcja energii stanie się dla nich lukratywnym źródłem dochodu. Tymczasem my chcemy szukać synergii pomiędzy produkcją energii i rozwiązywaniem innych problemów. Wciąż mamy zagadnienie odpadów w rolnictwie, gospodarki komunalnej, a także wykorzystanie nieużytków rolnych. Tereny rolnicze to spory potencjał do instalowania np. fotowoltaiki. To samo dotyczy budynków gospodarskich, często o dużych dachach, które również mogłyby być wykorzystane do produkcji energii ze słońca - wyjaśniał w środę w Sejmie poseł Jan Krzysztof Ardanowski. Niewykorzystany potencjał obszarów wiejskich podkreślał również prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej i członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP, Grzegorz Wiśniewski. - Moglibyśmy swobodnie zainstalować 3-6 GW małych źródeł przyłączonych do sieci o niskim napięciu. Bez tego, moim zdaniem, niemożliwe jest wypełnienie stawianych nam przez Unię Europejską celów polityki klimatyczno-energetycznej.

Im mniej prawa, tym (nie zawsze) lepiej

Według dyrektora Departamentu Energii Odnawialnej w Ministerstwie Energii Andrzeja Kaźmierskiego, w Polsce powstało dotychczas ponad trzydzieści klastrów energii, czyli lokalnych inicjatyw mających zapewnić bezpieczeństwo dostaw na stosunkowo niewielkim terenie. - Mam na myśli klastry ze spisanymi umowami, przyjętą strategią, celami i kierunkami działań - podkreślił. Odpowiadając na zarzuty niedoprecyzowania formy i warunków działania klastrów w ustawie o OZE odpowiedział, że zostały one sformułowane w ustawie tylko ramowo z pełną tego świadomością. Zaznaczył jednak, że dalsze regulacje będą wkrótce niezbędne. Kaźmierski wskazał, że resort pracuje m.in. nad sposobem taryfikacji przesyłu energii dla takich zrzeszeń. - To oczywiste, że operatorowi trzeba będzie zapłacić, choćby za gwarancję mocy. Gdyby okazało się, że klaster nie zrealizował swoich planów - będzie musiał dostać energię z zewnątrz. Chodzi o to, aby to było dla wszystkich opłacalne - powiedział Kaźmierski. Dodał też, że Ministerstwo Energii „w najbliższym czasie” zaprezentuje projekt nowelizacji, której celem będzie nie tylko uregulowanie działalności klastrów, ale też bardziej szczegółowe uregulowanie samych aukcji. Jeszcze w tym roku ma też zostać przeprowadzony dedykowany klastrom konkurs na unijne dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Resort energii przedstawił w piątek ekspertyzę dotyczącą koncepcji funkcjonowania klastrów energii. Zgodnie z wypowiedziami przedstawicieli rządu, ma ona być punktem wyjścia do szerokiej dyskusji środowisk zainteresowanych tą formą energetyki rozproszonej. – Konsultacje społeczne, bo tak możemy nazwać przyjętą przez nas formę prezentacji ekspertyzy, będą odpowiedzią na liczne prośby o możliwość złożenia opinii i komentarzy do tego opracowania – czytamy na stronie resortu. Na uwagi i opinie, które można składać za pomocą formularza, resort czeka do 30 marca 2017 r.

Kamil Szydłowski: Dziennikarz, prawnik Klastry EnergiiNa czym polega funkcjonowanie klastra energii? Jakim regulacjom podlegają takie inicjatywy? Ile mamy dziś klastrów w Polsce? Redakcja Teraz Środowisko obala mity i wyjaśnia wszystkie wątpliwości. Kliknij, by dowiedzieć się więcej.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Debata po exposé premiera. Co posłowie mówią o środowisku? (26 listopada 2019)Pierwsza w historii zielona kampania wyborcza za nami. Do czego zobowiązali się zwycięzcy? (14 października 2019)Powstał manifest „Zielona przyszłość Śląska” (11 grudnia 2018)Województwo Śląskie przystąpiło do koalicji "Więcej niż Energia" (01 czerwca 2018)URE szykuje aktualizację regulacji dotyczących prosumentów (13 marca 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony