Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Inspektor w Wydziale Ochrony Przyrody i Obszarów Natura 2000 RDOŚ w Poznaniu
Maszyna kompostująca Oklin GG02 firmy Interseroh Polska

Posłowie wzywają do ograniczenia pestycydów, aby chronić europejskie pszczoły

a+a-    Powrót       19 grudnia 2019       Zrównoważony rozwój   

Posłowie wzywają Komisję Europejską do wzmocnienia Inicjatywy na rzecz owadów zapylających i wprowadzenia nowych środków ochrony pszczół i innych owadów. W rezolucji przyjętej w środę Parlament z zadowoleniem przyjmuje inicjatywę UE dotyczącą owadów zapylających, ale podkreśla, że w obecnej formie nie chroni ona pszczół i innych owadów przed niektórymi z wielu przyczyn spadku ich liczebności, w tym przed intensywnym rolnictwem, pestycydami, zmianą klimatu, zmianą użytkowania gruntów, utratą siedlisk i gatunków inwazyjnych.

Jako że zapylacze są niezbędne dla różnorodności biologicznej, rolnictwa i reprodukcji wielu gatunków roślin, posłowie wzywają Komisję do przedstawienia programu działań na pełną skalę, dysponującego wystarczającymi środkami.

Konieczne ograniczenie pestycydów

Aby pomóc w dalszym zmniejszaniu pozostałości pestycydów w siedliskach pszczół, ograniczenie stosowania pestycydów musi stać się kluczowym celem przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej (WPR), uważają posłowie. Wzywają oni również do uwzględnienia obowiązkowych celów ograniczenia pestycydów na terenie UE, w zbliżającym się przeglądzie dyrektywy w sprawie zrównoważonego stosowania pestycydów. Wreszcie, Parlament domaga się przeznaczenia większych funduszy na badania przyczyn spadku liczby pszczół, aby chronić różnorodność gatunków owadów zapylających.

W kwietniu 2018 roku, UE zgodziła się całkowicie zakazać stosowania imidachloprydu, klotianidyny i tiametoksamu, zwanych neonikotynoidami, na wolnym powietrzu. Kilka państw członkowskich zgłosiło jednak konieczność wyłączenia ich terytorium spod tego zakazu. Po wystosowaniu przez Parlament i Radę wezwania do podjęcia działań mających na celu ochronę pszczół i innych owadów zapylających, 1 czerwca 2018 roku, Komisja Europejska przedstawiła komunikat w sprawie inicjatywy UE na rzecz owadów zapylających.

84 proc. gatunków roślin

Według Komisji około 84 proc. gatunków roślin uprawnych i 78 proc. gatunków dzikich kwiatów w samej UE zależy, przynajmniej częściowo, od zapylania przez zwierzęta. Prawie 15 mld EUR rocznej produkcji rolnej w UE jest bezpośrednio zapylana przez owady.

Źródła: Parlament Europejski

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Legnica: Powstanie sieć miejskich pasiek (25 czerwca 2019)Gdynia: Zmiany w uchwale dot. warunków utrzymywania pszczół miodnych (20 marca 2019)Małopolskie: 400 tys. zł w kolejnej edycji konkursu „Małopolska Pszczoła” (06 marca 2019)eMapa pszczelarska – nowa baza wiedzy (04 grudnia 2018)Małopolska: 240 tys. zł na działania edukacyjne (24 sierpnia 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony