Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Ochrona przeciwpowodziowa, kompleksowa adaptacja miast do zmian klimatu firmy Arcadis
Od gruntownej diagnostyki po bezpieczną remediację firmy SUEZ

Komisja środowiska Parlamentu Europejskiego przeciw dopuszczaniu ołowiu w produktach PCV

a+a-    Powrót       22 stycznia 2020       Odpady   

Komisja środowiska Parlamentu Europejskiego ustosunkowała się krytycznie wobec propozycji Komisji ws. dopuszczania obecności ołowiu w pochodzących z recyklingu produktach PCV. Jeśli takie stanowisko podtrzyma cały PE propozycja Komisji Europejskiej w tej sprawie trafi do kosza.

Rezolucja przegłosowana we wtorek przez eurodeputowanych z komisji środowiska odrzuca projekt rozporządzenia Komisji Europejskiej ws. zmiany zasad dotyczących koncentracji ołowiu, w tym - w produktach określanych jako PCV. Europosłowie są zdania, że proponowane przez Komisję zmiany nie zapewniają wystarczającej ochrony zdrowia i środowiska.

Propozycje Komisji Europejskiej

Propozycja zakłada ograniczenie stosowania i obecności ołowiu oraz jego związków w wyrobach wytwarzanych z polichlorku winylu PCV, powszechnie produkowanego syntetycznego tworzywa sztucznego, ustalając maksymalne stężenie ołowiu w wysokości 0,1 proc. masy materiału PCV.

Prawo zaproponowane przez KE wprowadza również dwa odstępstwa dla materiałów PCV, które miałyby obowiązywać przez 15 lat. Jedno pozwoliłoby na stężenie ołowiu do 2 proc. wagi twardego PCV, a drugie 1 proc. wagi elastycznego PCV.

Zapobieganie niebezpieczeństwu czy odzyskiwanie materiałów?

Większość przedstawicieli komisji środowiska sprzeciwia się tym wyjątkom dotyczącym materiałów PCV pochodzących z recyklingu. - Ołów jest substancją toksyczną, która może poważnie wpłynąć na zdrowie, w tym - nawet w małych dawkach - powodować nieodwracalne uszkodzenia neurologiczne - podkreślił PE w swoim komunikacie.

Zdaniem eurodeputowanych poziomy zaproponowane w rozporządzeniu Komisji nie są bezpieczne. Członkowie komisji wskazują przy tym na dostępne alternatywy dla materiałów PCV. W ocenie komisji środowiska recykling nie powinien uzasadniać dalszego stosowania substancji niebezpiecznych, ponieważ zapobieganie niebezpieczeństwu jest ważniejsze niż odzyskiwanie materiałów.

Komisja środowiska PE przeciw obecności ołowiu w produktach PCV

Wtorkowa rezolucja została przyjęta 42 głosami za, przy 22 głosach przeciw i 4 wstrzymujących się. W lutym sprawą zajmą się eurodeputowani na posiedzeniu plenarnym w Strasburgu. Jeżeli cały Parlament wyrazi sprzeciw wobec projektu Komisji i go odrzuci, proponowana legislacja trafi do kosza. W takim przypadku KE będzie mogła przedstawić zupełnie nową lub zmieniona propozycję.

Parlament od dawna utrzymuje, że recykling PCV nie może prowadzić do utrzymania obecności metali ciężkich w środowisku pracy i życia człowieka. Ołów w PCV jest stopniowo wycofywany w UE od 2015 r. dzięki dobrowolnym działaniom przemysłu europejskiego. Metal ten w PCV nadal jednak dociera do UE w produktach importowanych. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

GIOŚ wzywa władze Gdańska do pilnego usunięcia niebezpiecznych odpadów (29 stycznia 2020)GOZ i nie tylko w Europejskim Zielonym Ładzie (12 grudnia 2019)69 proc. badanych uważa, że producenci skracają czas sprawności urządzeń. Nowe przepisy mogą wiele zmienić (06 grudnia 2019)Areszt za gromadzenie toksycznych odpadów. Część z nich nielegalnie wylewano na pola (28 listopada 2019)Kara więzienia (ku przestrodze) za nielegalne postępowanie z odpadami (04 listopada 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony