Robots
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
28.11.2020 28 listopada 2020

Zapobieganie marnowaniu żywności zaczyna się we własnej kuchni

   Powrót       28 kwietnia 2020       Zrównoważony rozwój   

Wszyscy miłośnicy gotowania są zaproszeni do udziału w konkursie Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi pt. „Przednówek. Kiedy gotuję, to nie marnuję”. Stwórz własne danie, zgodne z ideą niemarnowania żywności, prześlij przepis i zdjęcie. Na zwycięzców konkursu „Przednówek. Kiedy gotuję, to nie marnuję” czekają nagrody.

Czytaj: Chcesz chronić środowisko? Zapobiegaj marnowaniu żywności!

„Przednówek. Kiedy gotuję, to nie marnuję” – to konkurs na przepis kulinarny z wykorzystaniem żywności uchronionej przed wyrzuceniem lub pozostałej z innego posiłku. Celem konkursu jest popularyzowanie i promowanie idei niemarnowania żywności oraz kształtowanie postaw wrażliwości na tę kwestię. To także zachęta do korzystania z tradycyjnych sposobów radzenia sobie z zaopatrzeniem gospodarstw domowych i popularyzacja przepisów na jak najszersze wykorzystanie produktów.

Zgłoszenia do konkursu należy przesyłać do 17 maja 2020 r. na zasadach wskazanych w Regulaminie(1).

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi objął konkurs patronatem honorowym.

Czytaj: Ochrona środowiska w czasach zarazy: Co z zero waste?

Źródło: MRiRW

Przypisy

1/ Regulamin oraz pozostałe szczegóły dotyczące konkursu dostępne są na stronie organizatora:
http://folkodnowa.pl/2020/04/24/konkurs-przednowek-kiedy-gotuje-to-nie-marnuje-stworz-danie-przepis-i-zdjecie-przeslij-do-nas/

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Banki chętnie finansują projekty cyrkularne. Masz GOZowy pomysł? Wykorzystaj okazję (26 października 2020)Aplikacje informatyczne jako narzędzie walki z marnotrawieniem żywności (29 września 2020)Projekt rozporządzenia ws. wzoru sprawozdania o marnowanej żywności w konsultacjach (15 września 2020)W trakcie Wielkanocy konsumujmy rozważnie, nie marnujmy żywności (10 kwietnia 2020)Od jutra nabór wniosków o dofinansowanie dla banków żywności (24 lutego 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony