Robots
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
26.02.2021 26 lutego 2021

Trwają konsultacje społeczne ws. EU ETS. Czy należy w tych przepisach uwzględnić budynki?

   Powrót       06 listopada 2020       Powietrze i klimat   

W dniu 29 października 2020 r. Komisja Europejska otworzyła dwie konsultacje publiczne w sprawie rozszerzenia obecnego unijnego systemu opłat za emisje CO2 (system handlu uprawnieniami do emisji lub ETS) na nowe sektory, w tym na budynki. Komisja Europejska zamierza wzmocnić działania związane z ETS w ramach planu osiągnięcia 55 proc. redukcji emisji CO2 do 2030 r.

Czytaj: Szczyt Rady Europejskiej w sprawie klimatu bez konkluzji, czyli zgodnie z przewidywaniami

Jedna z konsultacji dotyczy sposobu przeglądu przepisów dotyczących systemu handlu uprawnieniami do emisji. Drugi dotyczy przyszłości rozporządzenia w sprawie wspólnego wysiłku redukcyjnego (ESR), uzupełniającego aktu prawnego, który dotyczy wszystkich emisji CO2 nieobjętych zakresem ETS.

System handlu uprawnieniami do emisji (ETS)

System handlu uprawnieniami do emisji (ETS) to unijny system opłat za emisje CO2, którego celem jest promowanie dekarbonizacji. Jak dotąd zakres ETS był ograniczony do niektórych sektorów, w tym energetyki, dużego przemysłu i lotnictwa. W ramach Zielonego Ładu Komisja Europejska ocenia, jak wzmocnić ETS i rozszerzyć go na inne sektory. Rozporządzenie w sprawie wspólnego wysiłku redukcyjnego określa redukcję emisji CO2, którą każde państwo członkowskie musi osiągnąć, aby osiągnąć cele UE, we wszystkich sektorach nieobjętych ETS. Zmiany w jednym z dwóch aktów prawnych mają bezpośredni wpływ na drugi.

To są wstępne kroki. Komisja rozpocznie również bardziej szczegółowe konsultacje (data jest jeszcze do ustalenia) w tej sprawie. Publikacja wniosku legislacyjnego Komisji Europejskiej ma nastąpić w czerwcu 2021 r., wraz z propozycjami przeglądu m.in. dyrektywy w sprawie efektywności energetycznej i dyrektywy w sprawie odnawialnych źródeł energii (pakiet „Fit for 55”).

Następne kroki:

  • 26 listopada 2020 r.: Ostateczny termin odpowiedzi na konsultacje w sprawie przeglądu systemu handlu uprawnieniami do emisji(1) oraz rozporządzenia w sprawie wspólnego wysiłku redukcyjnego(2). Zainteresowani mogą odpowiadać bezpośrednio na stronie internetowej Komisji Europejskiej, korzystając z podanych przez KE dedykowanych linków.
  • Czerwiec 2021 r.: Przyjęcie zmienionych wniosków ustawodawczych dotyczących pakietu „Fit for 55” – redukcja emisji o przynajmniej 55 proc. do 2030, w tym ETS, rozporządzenia w sprawie wspólnego wysiłku redukcyjnego i innych aktów prawnych.

Czytaj: [Wywiad] Fala Renowacji: Mniejsze zużycie energii i wyższy komfort życia

Źródło: Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych (SPIUG)

Przypisy

1/ Climate change – updating the EU emissions trading system (ETS)
https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/12660-Updating-the-EU-Emissions-Trading-System
2/ National emissions reduction targets (Effort Sharing Regulation) – review based on 2030 climate target plan
https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/12656-Updating-Member-State-emissions-reduction-targets-Effort-Sharing-Regulation-in-line-with-the-2030-climate-target-plan

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Nowe obowiązki raportowe do bazy danych SCIP prowadzonej przez Europejską Agencję Chemikaliów (26 lutego 2021)Szczecin: Rusza dofinansowanie wymiany starych pieców (17 lutego 2021)Strategia rozwoju gminy – od koncepcji do realizacji (02 lutego 2021)Czy Polska zapłaci karę z tytułu niewdrożenia dyrektywy ściekowej? (16 grudnia 2020)W 2019 r. emisje gazów cieplarnianych w UE spadły do najniższego poziomu od trzech dekad (01 grudnia 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony