Robots
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
19.01.2021 19 stycznia 2021

Do 12 listopada trwają konsultacje Krajowej Polityki Miejskiej

   Powrót       02 listopada 2020       Zrównoważony rozwój   

Do 12 listopada trwają konsultacje założeń do aktualizacji Krajowej Polityki Miejskiej (KPM(1)). To dokument, który określa planowane działania administracji rządowej dotyczące polityki miejskiej. Aby wziąć udział w konsultacjach, wystarczy wypełnić formularz. - W Polsce około 60 proc. osób mieszka w miastach. Miasta z jednej strony są miejscami koncentracji nauki, usług publicznych i biznesu oraz kreowania rozwoju gospodarczego. Z drugiej na obszarach miejskich skupia się wiele problemów społecznych, gospodarczych i przestrzennych. Drogowskazem do zrównoważonego rozwoju dla miast ma być Krajowa Polityka Miejska 2030 – podkreśla wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

Czym jest KPM?

Krajowa Polityka Miejska jest adresowana do wszystkich polskich miast. Jej głównym celem jest poprawa jakości życia mieszkańców. W dokumencie znajduje się szeroka paleta rozwiązań, narzędzi i instrumentów, które w sposób elastyczny mogą być wykorzystane przez miasta różnej wielkości i położenia. Ma za zadanie wskazać, gdzie i jak możliwe jest zwiększenie efektywności działań instytucji publicznych, a także prywatnych i społecznych, tak aby sprawniej osiągać cele polityki miejskiej.

W KPM wytyczone są kierunki rozwoju miast, które mają być miejscami przyjaznymi dla mieszkańców oraz być atrakcyjne do prowadzenia biznesu przez przedsiębiorców. Polskie miasta powinny rozwijać się w sposób zrównoważony przy jednoczesnym stawaniu się motorami rozwoju w skali regionalnej i lokalnej. Aby osiągnąć ten cel należy się skupić na m.in. przeciwdziałaniu chaosowi przestrzennemu, angażowaniu mieszkańców w zarządzanie miastami, tworzeniu zrównoważonej mobilności miejskiej czy podejmowaniu w miastach działań na rzecz niskoemisyjności i efektywności energetycznej.

Po co aktualizacja KPM?

Aktualizacja Krajowej Polityki Miejskiej ma dostosować ją do najnowszych priorytetów rozwojowych w Polsce i międzynarodowych trendów w rozwoju miast. Aktualizacja Krajowej Polityki Miejskiej zmieni perspektywę jej funkcjonowania z 2023 na 2030 rok.

Na przestrzeni pięciu lat od przyjęcia KPM 2023, wzmocniły się pewne trendy w polityce miejskiej, które powinny znaleźć swoje odzwierciedlenie w KPM 2030. W szczególności, w większym niż dotychczas stopniu, należy pogłębić kwestie związane z jakością powietrza, zmian klimatycznych, Smart Cities czy wzmacniania odporności miast na kryzysy społeczno-gospodarcze i środowiskowe.

Weź udział w konsultacjach

Aby wziąć udział w konsultacjach założeń aktualizacji Krajowej Polityki Miejskiej, wystarczy wypełnić formularz, a następnie przesłać go na adres miasta@mfipr.gov.pl do 12 listopada 2020 roku.

Pytania w formularzu dotyczą między innymi oceny identyfikacji potrzeb i uwarunkowań aktualizacji Krajowej Polityki Miejskiej oraz trafności wyzwań sformułowanych w założeniach.

Źródło: MFiPR

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Przypisy

1/ Założenia aktualizacji Krajowej Polityki Miejskiej 2023. Projekt
https://www.teraz-srodowisko.pl/media/pdf/aktualnosci/9440-kpm-2023.pdf

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Krakowska linia tramwajowa będzie jedną z największych inwestycji PPP w Polsce (22 grudnia 2020)Jutro startuje II Smart City Expo Poland (08 grudnia 2020)Ekoinfonet to system informatyczny Inspekcji Ochrony Środowiska. Dane udostępniane na wniosek (07 grudnia 2020)Wrocław i jego „Polityka zieleni bez granic”: strategia, realizacja i ewaluacja (12 października 2020)Apel o otwarty dostęp do danych z energetyki i górnictwa (23 czerwca 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony