Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Operator Instalacji SUEZ Polska Sp. z o.o.
EVBox PublicLine - stacja ładowania pojazdów elektrycznych w przestrzeniach publicznych firmy Engie

Konsultacje mapy drogowej GOZ: pamiętajmy, że chodzi nie tylko o odpady

a+a-    Powrót       26 stycznia 2018       Odpady   

- Chcielibyśmy formalnie zapytać inne resorty, ale (...) w szczególności Państwa, jak wyobrażacie sobie zmianę na drogę gospodarki o obiegu zamkniętym w Polsce - ale nie tylko w kontekście odpadów – tak o konsultacjach mapy drogowej gospodarki o obiegu zamkniętym mówił przedstawiciel Ministerstwa Rozwoju Łukasz Sosnowski podczas 9. międzynarodowej konferencji dotyczącej selektywnej zbiórki, segregacji i recyklingu odpadów zorganizowanej w Łodzi przez Abrys.

Mapę podzielono na cztery rozdziały: zrównoważona produkcja przemysłowa, zrównoważona konsumpcja, biogospodarka i nowe modele biznesowe. Jak zwracał uwagę Sosnowski, wiele elementów mapy wykracza poza sferę odpadową, zwłaszcza gdy mowa jest o zrównoważonej produkcji, konsumpcji czy zapobieganiu powstawaniu odpadów. - Chcielibyśmy zachęcać przedsiębiorców, żeby większą uwagę skupili na działaniach służących rozwijaniu usług związanych z produktami. Nie trzeba ich tylko sprzedawać; można je leasingować, wypożyczać, ulepszać w czasie tego leasingu, a jednocześnie dalej mieć władztwo nad swoim produktem – mówił.

Wśród pomysłów zawartych w projekcie mapy drogowej jest m.in. stworzenie platformy rynku na surowce wtórne, przegląd regulacji dotyczących różnych strumieni odpadów (tak czy inaczej konieczny w obliczu szykującej się zmiany dyrektyw odpadowych) czy zauważenie potrzeby stworzenia w przyszłości regulacji pozwalających na jednoznaczne określenie śladu środowiskowego produktu.

Jak mówił przedstawiciel MR, na wszystkie elementy zawarte w mapie drogowej będą miały wpływ nie tylko działania związane z zagospodarowaniem odpadów, ale też odpowiednie projektowanie produktów, zrównoważone procesy produkcyjne i działania zmniejszające ilość odpadów w procesach produkcyjnych. Stosujące je przedsiębiorstwa będą jego zdaniem bardziej konkurencyjne w Polsce i w Europie.

Choć po zmianach w rządzie gospodarka o obiegu zamkniętym będzie koordynowana przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii pod kierownictwem Jadwigi Emilewicz, uwagi do projektu mapy drogowej transformacji w kierunku GOZ należy przesyłać jeszcze na stary adres goz@mr.gov.pl. Konsultacje potrwają do 23 lutego 2018 r.

Ewa Szekalska: Dziennikarz

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Madryt ma pomysł na circular economy (05 lipca 2018)Kołobrzeg stolicą ekologii i gospodarki o obiegu zamkniętym (04 lipca 2018)Nowy pakiet odpadowy, czyli jak powinien wyglądać kompromis (21 czerwca 2018)GOZ wśród kierunków studiów na Politechnice Śląskiej (04 czerwca 2018)Przedsiębiorcy zawalczą o więcej pieniędzy na politykę spójności (30 maja 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony