Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Młodszy specjalista ds logistyki Eneris Surowce S.A.
Maszyna kompostująca Oklin GG02 firmy Interseroh Polska

Konsultacje nowych przepisów ws. wpływu produktów z tworzyw sztucznych na środowisko. Zgłoszenia do piątku

a+a-    Powrót       07 października 2019       Zrównoważony rozwój   

Ministerstwo Środowiska zaprasza do udziału w spotkaniu konsultacyjnym dotyczącym zmian w przepisach krajowych w związku z wejściem w życie nowych przepisów UE. Spotkanie odbędzie się 17 października 2019 r. o godz. 10:00, w sali 324B (III piętro), w Ministerstwie Środowiska. Zgłoszenia należy wysyłać na adres e-mail: magdalena.reszka@mos.gov.pl do 11 października br.

Z przyczyn logistycznych prosimy o zgłaszanie maksymalnie 1 osoby z jednej organizacji. Z kolei Izby oraz Związki zrzeszające pracodawców mogą zgłosić maksymalnie 2 osoby z jednej Izby lub Związku. W ramach zgłoszenia prosimy o wskazanie reprezentowanej branży:

  • producentów produktów z tworzyw sztucznych,
  • producentów produktów alternatywnych do tworzyw sztucznych,
  • wprowadzających produkty w opakowania z tworzyw sztucznych,
  • recyklerów,
  • samorząd terytorialny,
  • pozostali – należy określić podmiot/organizację/instytucję.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc (84) o udziale w spotkaniu decydować będzie kolejność zgłoszeń. Aby zapewnić reprezentatywność poszczególnych grup liczba miejsc dla każdej grupy to 14. Wpisanie na listę uczestników spotkania zostanie potwierdzone drogą mailową.

Dyrektywa ws. zmniejszenia wpływu produktów z tworzyw sztucznych na środowisko

12 czerwca 2019 r. opublikowana została w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2019/904 z dnia 5 czerwca 2019 r. w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko. Dyrektywa skupia się na zapobieganiu zanieczyszczeniu środowiska, szczególnie środowiska morskiego, odpadami z produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych oraz narzędzi połowowych zawierających tworzywa sztuczne. Przepisy te wymagają transpozycji do polskiego prawa do 3 lipca 2021 r.

Tekst dyrektywy dostępny jest tutaj.

Źródło: MŚ

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

System kaucyjny od podszewki Część 2. Słowacki przepis na wzorcową ustawę o systemie kaucyjnym (12 grudnia 2019)Ślad środowiskowy kosmetyków - nawet 95 proc. wpływu generowane jest w fazie użytkowania (07 listopada 2019)Prokuratura wszczęła śledztwo ws. pożaru odpadów tekstylnych w Bytomiu (30 października 2019)Jak segregują Polacy? Najnowsze statystyki (11 października 2019)Naukowcy wykryli mikroplastik w powietrzu (30 września 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony