Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Referendarz w Wydziale Orzecznictwa Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej
C-Green: Mokre osady ściekowe przekształcone w czysty biowęgiel InnoEnergy

Kontrola WIOŚ w jednej z firm odbierających odpady z „Czajki”

a+a-    Powrót       27 września 2019       Woda   

Firma "Dar-Trans", odbierająca odpady komunalne z oczyszczalni „Czajka”, naruszyła warunki umowy. Wykazała to kontrola zakładu przeprowadzona na przełomie 2015-2016 roku – poinformował PAP w czwartek Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie (WIOŚ).

Rzecznik WIOŚ Milena Nowakowska przekazała PAP, że ostatnia kontrola w Prywatnym Zakładzie Handlowo-Transportowym "Dar-Trans" Dariusz Sobota w Ząbkach, który w Zielonce na terenie działki dzierżawionej od Nadleśnictwa Drewnica prowadzi utylizację odpadów komunalnych z oczyszczalni ścieków "Czajka" w Warszawie przeprowadzona była w okresie 29 grudnia 2015 r. – 11 lutego 2016 r.

Ustalono wówczas, że w okresie od ostatniej kontroli WIOŚ "Dar-Trans" "nie wykonywał pobrania próbek, pomiarów i badań wód podziemnych z zainstalowanych na terenie wokół wyrobiska piezometrów" (specjalnych otworów do badania wód gruntowych – PAP) . Ponadto inspektorzy wykazali, że przedsiębiorca "nie dysponował wynikami badań ustabilizowanych komunalnych osadów ściekowych z oczyszczalni ścieków Czajka".

- Powyższe ustalenia stanowiły naruszenia warunków decyzji na przetwarzanie odpadów, w związku, z czym WIOŚ skierował do Starosty Wołomińskiego wystąpienie informujące o stwierdzonych w wyniku kontroli nieprawidłowościach, do wykorzystania zgodnie z posiadaniami kompetencjami – oznajmiła Nowakowska. Wyjaśniła, że starosta wołomiński mógł wezwać przedsiębiorcę do "zaprzestania naruszania warunków decyzji" lub cofnąć własną decyzję na przetwarzanie odpadów przez "Dar-Trans".

Przedsiębiorca wykonał badania wody

Tomasz Gumkowski z Wydziału Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Wołominie poinformował PAP, że po kontroli WIOŚ-u Dariusz Sobota został wezwany do zaprzestania naruszania warunków decyzji. - Przedsiębiorca wykonał badania wody. Ich wynik był pozytywny – powiedział. Gumkowski wyjaśnił, że w tej sytuacji starosta nie miał podstaw do cofnięcia pozwolenia na przetwarzanie odpadów. Przekonywał, że taki jest sposób postępowania wobec firm. - Wezwanie do zaprzestania naruszania warunków decyzji jest to ostatnia szansa dla przedsiębiorcy – ocenił.

Prywatny Zakład Handlowo-Transportowy „DAR-TRANS” Dariusz Sobota jest jedną z firm odbierających odpady w postaci ustabilizowanych komunalnych osadów ściekowych z oczyszczalni "Czajka". Zgodnie z decyzją na prowadzenie utylizacji odpadów na terenie wyrobiska w lasach koło Zielonki przetwarzane są odpady o masie do 60 000 ton rocznie.

WIOŚ prowadzi obecnie kontrole w "Dar-Transie". Ponadto – jak poinformowała Milena Nowakowska - inspektorat w Warszawie kontroluje Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m. st. Warszawie S.A. w zakresie spalarni osadów ściekowych STUOŚ na terenie wszystkich oczyszczalni należących do MPWiK, tj. "Czajka", "Dębe", "Południe" i "Pruszków". (PAP)

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Nowy zbiornik retencyjny dla Warszawy (10 lipca 2020)Kontrola NIK w warszawskim MPWiK trwa już osiem miesięcy (17 czerwca 2020)Wody Polskie nałożyły na MPWiK 10,5 mln zł opłaty za nielegalny zrzut ścieków (21 lutego 2020)WIOŚ wykrył nieprawidłowości w firmach odbierających odpady z warszawskiej "Czajki" (13 lutego 2020)MPWiK wybuduje ponad 9-kilometrowy kolektor wzdłuż Wisły (10 stycznia 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony