Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Operator pompowni PGW Wody Polskie
Analizy ryzyka dla ustanowienia stref ochronnych ujęć wód firmy Arcadis

W kopalni Sobieski instalacja zagospodarowania wód kopalnianych

a+a-    Powrót       08 listopada 2019       Woda   

Nową infrastrukturę związaną z zagospodarowaniem wód kopalnianych uruchomiono w należącym do spółki Tauron Wydobycie zakładzie górniczym Sobieski w Jaworznie (woj. śląskie). Wody dołowe są źródłem ciepła, wykorzystywane są też na potrzeby technologiczne i socjalno-bytowe.

Jak podano w czwartkowym komunikacie, w nowych instalacjach wykorzystano jeden z największych dopływów wód dołowych do wyrobisk w górnictwie węgla kamiennego – na poziomie ok. 60 m sześc. na minutę. Wiąże się to z potrzebą utrzymywania sprawności systemu odwadniania, aby nie doszło do zalania wyrobisk, ale także, aby chronić powierzchnię.

Jak wynika z informacji koncernu, woda dołowa wykorzystywana jest m.in. do produkcji ciepła. Zasila kaskadową stację pomp ciepła, która osiąga moc 420 kilowatów. Pompy produkują rocznie ok. 6 megadżuli ciepła, pokrywając zapotrzebowanie łaźni górniczych w rejonie produkcyjnym Sobieski.

W kopalni funkcjonuje stacja uzdatniania wody. Po uzdatnieniu woda jest wykorzystywana na potrzeby użytkowe, jako alternatywa dla źródła zaopatrzenia z sieci miejskiej. Woda dołowa wykorzystywana jest też w zakładzie wzbogacania i odsiarczania miałów, w zakładzie przeróbki mechanicznej węgla oraz do celów gospodarczych.

W rejonie produkcyjnym Piłsudski tej samej kopalni uruchomiono oczyszczalnię ścieków sanitarnych i przebudowano sieć kanalizacji sanitarnej i deszczowej. Oczyszczona woda odprowadzana jest do zbiornika wód podsadzkowych i wykorzystywana do celów technologicznych. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Podpisano porozumienie ws. rewitalizacji i rozwoju terenów po kopalni Krupiński (07 października 2019)Gospodarka 4.0 potrzebuje zasobów i sprzyjającego przedsiębiorcom prawa (27 września 2019)Przemysł cyrkularny w praktyce? Zgłoszenia na wyjazd studyjny do kopalni węgla Bolesław Śmiały (26 września 2019)Budowa kopalni pomimo sprzeciwu samorządu i mieszkańców? Jest projekt specustawy (23 września 2019)Czeskie służby sanitarne mierzą poziom hałasu z kopalni Turów (08 sierpnia 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony