Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Starszy specjalista w Wydziale Gospodarki Zasobami Publicznymi w Departamencie Gospodarki Nieruchomościami Ministerstwo Rozwoju
c-trace: Redukcja kosztów odbioru odpadów dzięki nowoczesnym rozwiązaniom IT c-trace Sp. z o.o.

W Koszalinie radni podwyższyli opłaty w strefie płatnego parkowania

a+a-    Powrót       20 grudnia 2019       Transport   

Opłaty w strefie płatnego parkowania w Koszalinie od 1 kwietnia 2020 r. wzrosną średnio o blisko 70 proc. Uchwałę w tej sprawie przyjęli radni na sesji w czwartek. Podwyżka ma m.in. ograniczyć ruch samochodowy w centrum miasta.

Nowa uchwała wprowadza wyższe opłaty za parkowanie w strefie od 1 kwietnia 2020 r., gdy przejmie ją wybrany w przetargu nowy administrator.

Pierwsza podwyżka od 2011 roku

Za pierwsze pół godziny parkowania trzeba będzie zapłacić 1 zł (obecnie 0,60 zł), a za pierwszą godzinę oraz czwartą i każdą następną - 2 zł (teraz 1,20 zł). Koszt drugiej godziny parkowania wyniesie 2,40 zł (obecnie 1,40 zł), a trzeciej – 2,80 zł (1,60 zł). Dotychczas obowiązujące stawki wzrosną średnio o blisko 70 proc.

Dyrektor Zarządu Dróg i Transportu w Koszalinie Anna Grabuszyńska przedstawiając uchwałę zaznaczyła, że w Koszalinie podwyżki opłat za parkowanie w strefie płatnego parkowania nie były wprowadzane od 2011 r. Podkreśliła, że proponowana wysokość opłat nie przekracza 60 proc. maksymalnej stawki określonej w ustawie o drogach publicznych.

Wzrosną opłaty dodatkowe

Zgodnie z uzasadnieniem do uchwały, podwyżki mają przyczynić się do ograniczenia ruchu samochodowego w centrum Koszalina i emisji spalin, wymusić rotację aut na miejscach parkingowych i zwiększyć liczbę osób korzystających z transportu publicznego.

Od 1 kwietnia, zgodnie z zapisami uchwały, wzrośnie też wysokość tzw. opłaty dodatkowej - dla tych, którzy nie zapłacą za parkowanie. Wynosić będzie ona 200 zł, a nie 50 zł, jak obecnie. Natomiast 80 zł zapłacą ci, którzy nie opuszczą parkingu w opłaconym czasie. Na uiszczenie opłaty będą mieć 14 dni. Gdy zapłacą w ciągu trzech dni, wysokość opłaty dodatkowej zostanie obniżona o 50 proc.

Kierowcy pojazdów elektrycznych pakrują za darmo

Zwolnieni z opłat mają być kierowcy poruszający się pojazdami elektrycznymi. Natomiast dla pojazdów hybrydowych roczna opłata abonamentowa ECO wzrośnie z 20 zł do 50 zł. Wyższe będą też miesięczne abonamenty dla mieszkańców. Ten uprawniający do całodziennego parkowania kosztować będzie 130 zł (obecnie 95 zł). Za abonamenty obejmujące godziny 15-18 oraz 16-18 trzeba będzie płacić odpowiednio 75 zł i 45 zł.

W strefie płatnego parkowania w Koszalinie wyznaczono 608 płatnych miejsc postojowych oraz 48 przeznaczonych dla pojazdów do przewozu osób niepełnosprawnych lub posiadających kartę parkingową. W 2018 r. dochód netto dla miasta z tytułu opłat za parkowanie wyniósł ponad 702 tys. zł. Szacuje się, że po wprowadzeniu podwyżek wzrośnie o 484 tys. zł. (PAP)

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Ostatnie dni na zgłoszenie uwag do Programu budowy 100 obwodnic (16 marca 2020)Ministerstwo Klimatu wspiera transformacje miast. Rusza Agenda Miejska (06 marca 2020)Rozstrzygnięcie ws. decyzji środowiskowej dla przekopu Mierzei Wiślanej odroczone (02 marca 2020)Wojewoda mazowiecki unieważnił uchwałę krajobrazową (26 lutego 2020)XI Eko Wyzwania: konferencja dla samorządów i firm (25 lutego 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony