Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Inspektor wojewódzki w Wojewódzkiej Inspekcji Geodezyjnej i Kartograficznej Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki w Szczecinie
CATCH-ME wspólne przejazdy do pracy CATCH-ME

W Koszalinie radni podwyższyli opłaty w strefie płatnego parkowania

a+a-    Powrót       20 grudnia 2019       Transport   

Opłaty w strefie płatnego parkowania w Koszalinie od 1 kwietnia 2020 r. wzrosną średnio o blisko 70 proc. Uchwałę w tej sprawie przyjęli radni na sesji w czwartek. Podwyżka ma m.in. ograniczyć ruch samochodowy w centrum miasta.

Nowa uchwała wprowadza wyższe opłaty za parkowanie w strefie od 1 kwietnia 2020 r., gdy przejmie ją wybrany w przetargu nowy administrator.

Pierwsza podwyżka od 2011 roku

Za pierwsze pół godziny parkowania trzeba będzie zapłacić 1 zł (obecnie 0,60 zł), a za pierwszą godzinę oraz czwartą i każdą następną - 2 zł (teraz 1,20 zł). Koszt drugiej godziny parkowania wyniesie 2,40 zł (obecnie 1,40 zł), a trzeciej – 2,80 zł (1,60 zł). Dotychczas obowiązujące stawki wzrosną średnio o blisko 70 proc.

Dyrektor Zarządu Dróg i Transportu w Koszalinie Anna Grabuszyńska przedstawiając uchwałę zaznaczyła, że w Koszalinie podwyżki opłat za parkowanie w strefie płatnego parkowania nie były wprowadzane od 2011 r. Podkreśliła, że proponowana wysokość opłat nie przekracza 60 proc. maksymalnej stawki określonej w ustawie o drogach publicznych.

Wzrosną opłaty dodatkowe

Zgodnie z uzasadnieniem do uchwały, podwyżki mają przyczynić się do ograniczenia ruchu samochodowego w centrum Koszalina i emisji spalin, wymusić rotację aut na miejscach parkingowych i zwiększyć liczbę osób korzystających z transportu publicznego.

Od 1 kwietnia, zgodnie z zapisami uchwały, wzrośnie też wysokość tzw. opłaty dodatkowej - dla tych, którzy nie zapłacą za parkowanie. Wynosić będzie ona 200 zł, a nie 50 zł, jak obecnie. Natomiast 80 zł zapłacą ci, którzy nie opuszczą parkingu w opłaconym czasie. Na uiszczenie opłaty będą mieć 14 dni. Gdy zapłacą w ciągu trzech dni, wysokość opłaty dodatkowej zostanie obniżona o 50 proc.

Kierowcy pojazdów elektrycznych pakrują za darmo

Zwolnieni z opłat mają być kierowcy poruszający się pojazdami elektrycznymi. Natomiast dla pojazdów hybrydowych roczna opłata abonamentowa ECO wzrośnie z 20 zł do 50 zł. Wyższe będą też miesięczne abonamenty dla mieszkańców. Ten uprawniający do całodziennego parkowania kosztować będzie 130 zł (obecnie 95 zł). Za abonamenty obejmujące godziny 15-18 oraz 16-18 trzeba będzie płacić odpowiednio 75 zł i 45 zł.

W strefie płatnego parkowania w Koszalinie wyznaczono 608 płatnych miejsc postojowych oraz 48 przeznaczonych dla pojazdów do przewozu osób niepełnosprawnych lub posiadających kartę parkingową. W 2018 r. dochód netto dla miasta z tytułu opłat za parkowanie wyniósł ponad 702 tys. zł. Szacuje się, że po wprowadzeniu podwyżek wzrośnie o 484 tys. zł. (PAP)

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Samorządy chciałyby znów decydować, gdzie budować wiatraki – jak niemieckie landy (01 czerwca 2020)Czy wracać do tego, co było? Czyli o transporcie w mieście w obliczu pandemii (18 maja 2020)Polityka transportowa to zagadnienie multidyscyplinarne (05 maja 2020)Nowelizacja Prawa geodezyjnego i kartograficznego oraz niektórych innych ustaw z podpisem prezydenta (23 kwietnia 2020)Samorząd Rybnika chce zmienić plan zagospodarowania, aby zablokować eksploatację złoża Paruszowiec (22 kwietnia 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony