
© Pio Si
Ile zapłacę za ogrzewanie i c.w.u.? Branżowe Porozumienie na rzecz Efektywności energetycznej (POBE) opublikowało kwartalny kalkulator, który pozwoli to sprawdzić. To już trzecia edycja narzędzia, które ma pozwolić mieszkańcom budynków jednorodzinnych obliczyć koszty ogrzewania na bazie obecnych stawek za opał i energię elektryczną.
Jak korzystać z kalkulatora? Całość jest dostępna na stronie POBE(1) i ma formę tabeli w excelu, która zależnie od wybranej opcji wyświetla roczny koszt użytkowania budynku o powierzchni 150 m2 oraz przygotowania c.w.u. dla czteroosobowej rodziny. Wyniki przedstawione są dla kotłów elektrycznych, kondensacyjnych na olej czy gaz, kotłów węglowych, na drewno i pelet drzewny. W zestawieniu pokazano też analogiczny koszt dla pomp ciepła solanka/woda i powietrze/woda. Wyniki uwzględniają rodzaj ogrzewania – każdorazowo grzejniki są droższe niż ogrzewanie podłogowe (niezależnie od standardu energetycznego budynku).
Użytkownicy mogą wybrać uśrednioną dla kraju taryfę G12w lub bezpośrednio uwzględnić w wyliczeniach taryfę swojego dostawcy energii (Tauron, PGE, Enea, Energa, Eon). Co ciekawe, dzięki zaangażowaniu Polskiego Alarmu Smogowego, stawki dla węgla zostały zweryfikowane przez bezpośredni kontakt z 32 składami opału (w formie mystery calling, czyli „podszywania się” pod potencjalnego klienta składu).
Koszty ogrzewania w świetle programów NFOŚiGW
Jak podkreślają autorzy kalkulatora, ostatnie zmiany w programie Czyste Powietrze pozwolą realizować głęboką termomodernizację budynków z wyższą intensywnością i poziomem dofinansowania. Dla poparcia tego, jak istotne jest holistyczne podejście do efektywności energetycznej budynku, zestawiono koszty dla budynku w standardzie zgodnym z programem „Moje Ciepło” oraz tego, który nawet przeszedł termomodernizację, ale do niższego standardu (WT 2017 – EU 80 kWh/m2rok). Jak pokazuje grafika, dla wszystkich źródeł ciepła koszty użytkowania budynku w wyższym standardzie są znacznie niższe. Różnice zaczynają się od 29% i sięgają nawet 75% (szczegóły na obrazku). W zestawieniu uwzględniono dopłaty do energii, ale kalkulator pozwala sprawdzić także koszty bez dopłat.
– Kalkulator powstał w odpowiedzi na bardzo dynamiczną sytuację na rynku paliw i energii. Chcemy, żeby dzięki niemu ludzie mogli w prosty sposób porównać koszty ogrzewania różnymi nośnikami. To bardzo ważne w sytuacji, gdy wielu właścicieli domów stoi przed decyzją, na jakie urządzenie grzewcze wymienić dotychczas używanego “kopciucha” – komentuje Anna Dworakowska z Polskiego Alarmu Smogowego cytowana w informacji prasowej. Jak dodaje, porównanie kosztów eksploatacji, z uwzględnieniem obecnych cen paliw i energii, może przydać się osobom rozważającym udział w programie Czyste Powietrze, który umożliwia wzięcie dotacji na zakup m.in. pomp ciepła, kotłów gazowych czy peletowych.
Sprawdź: Jak działa pompa ciepła?

Redaktor naczelna, sozolog
Przypisy
1/ Strona z kalkulatorem:http://pobe.pl/kalkulator-pobe-koszty-ogrzewania-w-typowych-budynkach/