
Samorządy negatywnie oceniają projekt Krajowego Planu Gospodarki Odpadami Komunalnymi 2028 (KPGO 2028) – mówił Maciej Kiełbus z Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners, ekspert Związku Miast Polskich (ZMP) podczas odbywającej się w dniach 31.08-02.09.2022 r. konferencji "Kompleksowa gospodarka odpadami. Zjazd branży gospodarki odpadami".
Dokument, o którym mowa, jak wskazuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ), określa politykę gospodarki odpadami zgodną z hierarchią sposobów postępowania z odpadami. - W KPGO 2028 zawarta jest analiza stanu gospodarki odpadami, prognozy zmian w zakresie wytwarzania odpadów, cele oraz kierunki działań w zakresie polityki gospodarki odpadami, a także określone są zadania do realizacji dla odpowiednich jednostek organizacyjnych podległych Radzie Ministrów – podaje MKiŚ.
Czytaj też: MKIŚ publikuje projekt nowego KPGO 2028
Jak jednak wskazywał Maciej Kiełbus, obecnie „mamy zbyt wiele niewiadomych i zmiennych, które utrudniają zaplanowanie funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami w perspektywie 2028 r.”. - Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak system odpadowy będzie wyglądał w 2023 czy 2024 r., nie mówiąc już o perspektywie średnioterminowej 2028 r. – mówił.
Najpierw ROP
Środowiska samorządowe zwracają uwagę, że projekt KPGO 2028 nie jest skorelowany z innymi kluczowymi dla systemu odpadowego projektami zmian ustawowych, nad którymi pracują przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska. - W projekcie KPGO 2028 zdecydowanie za mało mówi się o rozszerzonej odpowiedzialności producenta, o systemie kaucyjnym, przede wszystkim jednak nie odpowiada się na pytanie dotyczące roli jednostek samorządu terytorialnego oraz innych podmiotów samorządowych, w tym instalacji stworzonych przez samorządy, w systemie gospodarowania odpadami, który ma być rozwijany do 2028 r. – wskazywał Maciej Kiełbus. – Być może samorządy nazbyt idealistycznie postrzegają, że Krajowy Plan Gospodarki Odpadami Komunalnymi będzie stanowił swoistą mapę drogową wyznaczającą spójną wizję funkcjonowania i rozwoju całego systemu odpadowego – dodał.
Czytaj też: Projekt KPGO 2022. Resort wskazuje nowe potrzeby inwestycyjne w zakresie gospodarki odpadami
Związek Miast Polskich w swojej opinii na temat projektu planu wskazuje, że powinien on określać kształt systemu odpadowego po wdrożeniu ROP i rozwiązań kaucyjnych określając jednoznacznie zadania i zakres odpowiedzialności w tym zakresie jednostek samorządu terytorialnego, ich związków oraz innych podmiotów samorządowych tworzonych przez lata celem realizacji przypisanych gminom zadań publicznych w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi. - Związek Miast Polskich negatywnie ocenia wszelkie punktowe próby zmian w prawie odpadowym, które będą tylko pogłębiać widoczne od lat negatywne zjawiska – wskazuje ZMP.
Jak podkreślał Maciej Kiełbus, utrudnione będzie ponadto przyjmowanie Wojewódzkich Planów Gospodarki Odpadami (WPGO). - Prace nad treścią WPGO zbiegną się w czasie z kampanią samorządową, po raz kolejny będziemy świadkami rożnego rodzaju gier interesów – mówił.

Dziennikarz, inżynier środowiska
