Robots
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
03.03.2021 03 marca 2021

Otwarcie Krajowego Laboratorium Referencyjnego do spraw jakości wód powierzchniowych

   Powrót       05 lutego 2021       Woda   

Oficjalne otwarcie Krajowego Laboratorium Referencyjnego do spraw jakości wód powierzchniowych odbyło się 18 stycznia br. Zadaniem nowej jednostki GIOŚ będzie zapewnienie nadzoru nad jakością badań i analiz w zakresie wód powierzchniowych.

Ostatnie lata, to dla Inspekcji czas dynamicznych zmian. Reforma wprowadzona ustawą z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska oraz niektórych innych ustaw, poszerzyła zakres uprawnień i instrumentów sankcyjnych oraz pozwoliła na wzmocnienie kadrowe i finansowe organów Inspekcji.

Jednym z kluczowych elementów reformy było ujednolicenie oraz zwiększenie niezawodności systemu badań i pomiarów realizowanych na rzecz monitoringu środowiska. W tym celu przeniesiono realizację zadań sieci pomiarowych oraz bazy laboratoryjnej z poziomu wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska na poziom Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Ponadto, obok Krajowego Laboratorium Referencyjnego do spraw jakości powietrza atmosferycznego, podjęto decyzję o utworzeniu Krajowego Laboratorium Referencyjnego do spraw jakości wód powierzchniowych, którego podstawowym zadaniem będzie zapewnienie nadzoru nad jakością badań i analiz w zakresie wód powierzchniowych wykonywanych przez Centralne Laboratorium Badawcze oraz inne podmioty prowadzące badania monitoringowe, w szczególności poprzez:

  • prowadzenie badań i oznaczeń próbek biologicznych, wody i osadów,
  • tworzenie, weryfikację i aktualizację przewodników i wytycznych do wykonywania badań biologicznych,
  • organizowanie porównań międzylaboratoryjnych i badań biegłości,
  • ujednolicanie metod i procedur badawczych,
  • wdrażanie nowych metodyk badawczych.

Z uwagi na fachowe zaplecze kadrowe i nowoczesne wyposażenie pracowni, a także położenie geograficzne pozwalające na łatwy dostęp do różnego rodzaju wód powierzchniowych, siedzibę nowego Krajowego Laboratorium Referencyjnego do spraw jakości wód powierzchniowych zlokalizowano w Giżycku.

Nowe Laboratorium to kolejny element, który składa się na system ochrony środowiska w Rzeczypospolitej Polskiej.

Czytaj: [Wywiad] GIOŚ kręci bat na przestępców środowiskowych. W tempie largo czy allegro?

Źródło: GIOŚ

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Gdynia pierwszym miastem w Polsce w Green City Accord, inicjatywie KE (03 marca 2021)121 mln euro na projekty zintegrowane LIFE, w tym dwie polskie inicjatywy (18 lutego 2021)Trwają badania nad rozwojem oczyszczających powietrze materiałów budowlanych (12 lutego 2021)Zanieczyszczenia po Zachemie: jest pierwszy krok ku poprawie sytuacji (27 stycznia 2021)Naukowcy z całego świata we wspólnym apelu o ochronę wód powierzchniowych (26 stycznia 2021)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony